Recenze

Zvládnou kati své oběšence ututlati?

Černá komedie plná šibenic i šibeničního humoru

Kati, recenze, divadlo, Divadlo Bolka Polívky, magazín KULT* Brno
Divadlo

Ondřej Sokol není známý jen jako herec, bavič a moderátor. Věnuje se i divadlu. Černou komedii od Martina McDonagha přeložil a režíroval v pražském Činoherním klubu už v roce 2016. Na konci dubna 2023 odpremiérovala hra Kati v Divadle Bolka Polívky. Na jevišti plném šibeničního humoru se setkává Petr Halberstadt se svou dcerou Nicole.

Děj vychází z reálních faktů. V roce 1965 britský parlament zrušil trest smrti za vraždu. Kat Harry Wade (již smyšlená postava) se svým kolegou Sydem tak má „oficiálně“ s věšením lidí na provaz utrum. Harry vlastní hospůdku, kde hosty obsluhuje i jeho manželka Alice a pubertální dcera Shirley. Jednoho dne se u nich objeví tajemný Peter Mooney, který si chce od rodiny Wadeových pronajmout pokoj.

Také čtěte
Noël Coward byl anglický dramatik 20. století, který se opravdu činil. Za svůj život totiž napsal 47...

Ze scény Adama Pitry výrazně vystupuje funkční pípa na pivo a obří lustry. Stěny hospody zdobí dobové detaily. Vzadu jeviště propojuje interiér knajpy s ulicí venku prosklená výloha, ale diváci na přístavcích a na krajích hlediště dozadu nemají šanci dohlédnout. Jednoduché kostýmy Kateríny Hollé nepřitahují příliš pozornosti.

Kati, recenze, divadlo, Divadlo Bolka Polívky, magazín KULT* Brno

Obsazení kombinuje jak pražské herce, tak širokou paletu brněnských tváří. Petr Halberstadt jako Harry Wade a pražský Jaromír Dulava coby Syde jsou navenek velcí tvrďáci, ale v hloubi duše jako vysloužilé katy hlodá červíček pochybností, jestli někdy nepopravili nevinného. Eva Novotná (Alice) a Nicole Halberstadt (Shirley) komediálně odlehčují hororovou atmosféru, kterou nastoluje Václav Šanda jako nevyzpytatelný a podlý Mooney.

Kati u Bolka představují netradiční a překvapivě funkční spojení hororu, černé komedie a detektivky. Nabízí také pohled na rodinu nebo radosti i strasti s pubertálním potomkem. Jak si může být vykonavatel trestu smrti jistý, že právě nezabíjí nevinnou osobu? Kat se pak snaží žít svůj obyčejný hospodský život a doufat, že jeho svědomí ho jen tak nezlomí. 

Kati, recenze, divadlo, Divadlo Bolka Polívky, magazín KULT* Brno

Hodnocení: 75 %

Název: Kati
Kde: Divadlo Bolka Polívky
Psáno z představení 4. 4. 2023
Web: https://divadlobolkapolivky.cz/predstaveni/kati/

KULT Máš předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – KULT* vám doneseme až pod nos.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů. 

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Zábava
Marvel United je hra spojující tahy figurkami, plnění úkolů, boje s...
Top
Recenze
Knihy
Tahle kniha primárně osloví spíše starší čtenáře/badatele, kteří na...
Top
Recenze
Zábava
Pokud jste hráli Star Wars Jedi: Fallen Order, nemusím pravděpodobně...
Recenze
Divadlo
Pozor, ať vám nevypadnou oči z důlků, protože se konverzační komedie...