Recenze

Divadelní červotoč pro miliónový veletoč

Jednoaktová komedie pro dva bravurní herce – Vladimíra Polívku a Hynka Čermáka

Milión – komedie za všechny prachy, Vladimír Polívka, Hynek Čermák, divadlo Bolka Polívky, magazín KULT* Brno
Divadlo

Majitel francouzského divadla a režisér Filip Martén má problém. Jeviště jeho divadla sežral červotoč. Potřebuje prachy. Hodně moc eur. Přichází s prosíkem k záhadnému boháčovi a mecenášovi Jeanu Petitérovi. O tom, jestli dostane Milión, se dozvíte v Divadle Bolka Polívky v jednoaktové hře Viléma Dubnička. 

Hra Milión měla pražskou premiéru 5. září 2022 v Divadle Bez zábradlí. Odborní recenzenti i běžní diváci se po zhlédnutí pražského provedení shodují, že se jedná o atraktivní odlehčené komediální téma, které je ušité ostrou jehlou na míru dvěma kamarádům, kolegům z Dejvického divadla Vladimíru Polívkovi a Hynku Čermákovi. Naopak poukazují na absenci dramaturgické hloubky a koncepce.

Kouzlo Miliónu nespočívá v bohaté scéně či v okázalých kostýmech. Několikahodinová seance se také nekoná. Svižná hodina staví na Polívkových a Čermákových improvizačních schopnostech, souhře a bezprostřednosti. Polívka využívá i své tělesnosti. Společně bádají nad existencionální esencí divadla, jak dramaticky přednést programovací jazyk Pascal nebo (ne)dělat, když vynaleznete algoritmy, které automaticky vydělávají peníze na burze. Některé koncepty klouzají po povrchu, ale zasluhují si hlubší ohmatání. Kvantita diváky válcuje, což ale zajišťuje absenci hluchých míst. 

Milión — komedie za všechny prachy,Vladimír Polívka, Hynek Čermák, divadlo Bolka Polívky, magazín KULT* Brno

Možná je nejpodstatnější otázkou Miliónu, proč člověk ochotně dělá cokoliv s vidinou získání obřího rance peněz. Okolo financí se točí celá zeměkoule stejně jako kolem Slunce. Ale je tu něco, na co zapomínáme dnes a denně. Žít přítomností a věnovat plnou pozornost sobě i okolí. Život vám tak neproteče bez povšimnutí mezi prsty. Zaseknutí se v minulosti nebo budoucnosti ke spokojenosti neteleportuje ani miliardáře. 

Hodnocení: 65 %

Název: Milión
Kde: Divadlo Bolka Polívky
Psáno z premiéry 13. 1. 2023
Web: https://divadlobolkapolivky.cz/predstaveni/milion/

KULT Máš předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – KULT* vám doneseme až pod nos.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů. 

Mohlo by vás zajímat

Top
Recenze
Film
Měřeno diváckým nadšením a mediální pozorností, platí The Last of Us...
Top
Recenze
Film
V září 2022 měl ve slovenských kinech premiéru snímek Piargy česko...
Recenze
Zábava
Oltree je neobvyklý název deskové hry, jež má za cíl zabavit 2–⁠4...
Top
Recenze
Knihy
Americký seriál Přátelé zaznamenal v čase svého vzniku nebývalý úspěch...