Recenze

Anatol zažívá v ženách celoživotní bol

Anatol (1893) je prvotinou rakouského lékaře, prozaika a dramatika Arthura Schnitzlera, která kritizuje morálku vídeňské společnosti na přelomu století

 

Anatol,Arthur Schnitzler, recenze, Národiní divadlo Brno, divadlo, činohra, magazín KULT* Brno
Divadlo

Pod pseudonymem Anatol na přelomu 19. a 20. století vystupoval rakouský dramatik Arthur Schnitzler. Označení Anatol má i jedna z jeho prvotin (cyklus pěti jednoaktovek), kterou uvádí v dubnové premiéře Národní divadlo Brno v Redutě s režijním vedením Petera Gábora

Schnitzler obtiskl do hry svůj bohatý a komplikovaný milostný život. Anatol je mladý muž, kterého ovládají ženské manýry. Velmi otevřeně odhaluje svoje nitro a detailně popisuje eskapády s milenkami, neetické praktikování hypnózy, neopětovanou lásku i povinnost dostavit se na vlastní svatbu. Jeho nejlepší kamarád Max nahlíží na Anatolovy příhody sarkasticky, ale zůstává kritickým a věcným komentátorem.

Anatol,Arthur Schnitzler, recenze, Národiní divadlo Brno, divadlo, činohra, magazín KULT* Brno

Vojtěch Blahuta jako Anatol vykresluje Schnitzlerovo alter ego jako zmítané spalující žárlivostí, která ho nejen ničí, ale dává jeho existenci smysl. Zrcadlí se v něm rovněž křehkost a potřeba být milován. Ivan Dejmal coby Max zachovává chladnou hlavu a vtipně glosuje. Doplňuje komediální sérii ženských postav, ze kterých vyzdvihnu Terezu Groszmannovou (Annie) v aktu Večeře na rozloučenou. Její způsob afektovaného jezení ústřic a pudingu na zemi patří k vrcholům představení. Isabela Smečka jako Ilona při Anatolově svatebním ránu buduje napjatou atmosféru skrze pohyb.

Také čtěte
Ondřej Sokol není známý jen jako herec, bavič a moderátor. Věnuje se i divadlu. Černou komedii od...

Kdyby žil Arthur Schnitzler dnes, popularitu by měl nejspíše na Instagramu. Série jednoaktovek připomíná vyladěné instagramové stories nebo reels. Baví a překvapuje mě, jak je Anatol zároveň roztříštěný i kompaktní. Tragický a komický naráz. Anatol kutálí těžký balvan žárlivosti, který ho každou chvíli zavalí. Vede ho neustálé střídání žen k pocitu blaženosti? Nebo balvan rozbije jeho duši na milión střípků, které nejdou složit zpět?

Anatol,Arthur Schnitzler, recenze, Národiní divadlo Brno, divadlo, činohra, magazín KULT* Brno

Hodnocení: 80 %

Název: Anatol
Kde: Národní divadlo Brno (Reduta)
Psáno z premiéry 21. 4. 2023
Web: www.ndbrno.cz/cinohra/anatol
 

Divadla

Dvořákova 11, Brno

KULT Máš předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – KULT* vám doneseme až pod nos.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů. 

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Umění
Psát o této fotografické „ochutnávce“ jako o výstavě mohlo by se zdát...
Recenze
Divadlo
Pražské Divadlo Palace vtrhne na začátku září do Divadla Bolka Polívky...
Recenze
Knihy
Gamebooky – knihy, jež nejen čtete, ale také v nich rozhodujete o...
Top
Recenze
Knihy
Kdybychom měli jmenovat několik autorů, jejichž dílo posunulo hranice...