Recenze

Anatol zažívá v ženách celoživotní bol

Anatol (1893) je prvotinou rakouského lékaře, prozaika a dramatika Arthura Schnitzlera, která kritizuje morálku vídeňské společnosti na přelomu století

 

Anatol,Arthur Schnitzler, recenze, Národiní divadlo Brno, divadlo, činohra, magazín KULT* Brno
Divadlo

Pod pseudonymem Anatol na přelomu 19. a 20. století vystupoval rakouský dramatik Arthur Schnitzler. Označení Anatol má i jedna z jeho prvotin (cyklus pěti jednoaktovek), kterou uvádí v dubnové premiéře Národní divadlo Brno v Redutě s režijním vedením Petera Gábora

Schnitzler obtiskl do hry svůj bohatý a komplikovaný milostný život. Anatol je mladý muž, kterého ovládají ženské manýry. Velmi otevřeně odhaluje svoje nitro a detailně popisuje eskapády s milenkami, neetické praktikování hypnózy, neopětovanou lásku i povinnost dostavit se na vlastní svatbu. Jeho nejlepší kamarád Max nahlíží na Anatolovy příhody sarkasticky, ale zůstává kritickým a věcným komentátorem.

Anatol,Arthur Schnitzler, recenze, Národiní divadlo Brno, divadlo, činohra, magazín KULT* Brno

Vojtěch Blahuta jako Anatol vykresluje Schnitzlerovo alter ego jako zmítané spalující žárlivostí, která ho nejen ničí, ale dává jeho existenci smysl. Zrcadlí se v něm rovněž křehkost a potřeba být milován. Ivan Dejmal coby Max zachovává chladnou hlavu a vtipně glosuje. Doplňuje komediální sérii ženských postav, ze kterých vyzdvihnu Terezu Groszmannovou (Annie) v aktu Večeře na rozloučenou. Její způsob afektovaného jezení ústřic a pudingu na zemi patří k vrcholům představení. Isabela Smečka jako Ilona při Anatolově svatebním ránu buduje napjatou atmosféru skrze pohyb.

Také čtěte
Ondřej Sokol není známý jen jako herec, bavič a moderátor. Věnuje se i divadlu. Černou komedii od...

Kdyby žil Arthur Schnitzler dnes, popularitu by měl nejspíše na Instagramu. Série jednoaktovek připomíná vyladěné instagramové stories nebo reels. Baví a překvapuje mě, jak je Anatol zároveň roztříštěný i kompaktní. Tragický a komický naráz. Anatol kutálí těžký balvan žárlivosti, který ho každou chvíli zavalí. Vede ho neustálé střídání žen k pocitu blaženosti? Nebo balvan rozbije jeho duši na milión střípků, které nejdou složit zpět?

Anatol,Arthur Schnitzler, recenze, Národiní divadlo Brno, divadlo, činohra, magazín KULT* Brno

Hodnocení: 80 %

Název: Anatol
Kde: Národní divadlo Brno (Reduta)
Psáno z premiéry 21. 4. 2023
Web: www.ndbrno.cz/cinohra/anatol
 

KULT Máš předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – KULT* vám doneseme až pod nos.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů. 

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Zábava
Marvel United je hra spojující tahy figurkami, plnění úkolů, boje s...
Top
Recenze
Knihy
Tahle kniha primárně osloví spíše starší čtenáře/badatele, kteří na...
Top
Recenze
Zábava
Pokud jste hráli Star Wars Jedi: Fallen Order, nemusím pravděpodobně...
Recenze
Divadlo
Pozor, ať vám nevypadnou oči z důlků, protože se konverzační komedie...