Recenze

Ukrajina viděná z invalidního vozíku

Camino se rozhodlo opět oprášit svá kolečka, tentokrát s cílem dobýt Černobyl.

Černobyl na kolečkách, Dokumentární, expedice, magazín Kult* Brno
Film
Dokument, jehož posláním je ukázat, že vozíkem život nekončí, sleduje čtrnáctičlennou expedici Černobylem, Kyjevem a Karpatami s cílem pokořit nejvyšší horu Ukrajiny Hoverlu

Psal se rok 2003, když Janu Duškovi diagnostikovali nevyléčitelnou roztroušenou sklerózu. Mimo řady dalších zdravotních potíží to pro dnešního čtyřicátníka znamená, že je upoutaný na invalidní vozík. Jeho stav se postupně zhoršuje. Ovšem ani to rozhodně neznamená, že by mu nemoc vzala sny. Jak se sám nechal několikrát slyšet, možná spíše naopak.

Před pár lety Jan Dušek navzdory tušeným i nečekaným nesnázím absolvoval známou Svatojakubskou pouť do španělského Santiaga de Compostela. Jeho cestu zmapoval dokumentární film Camino na kolečkách. Na ten letos navazuje dílo prakticky totožného tvůrčího týmu nazvané Černobyl na kolečkách. Název předem prozrazuje, že tentokrát se hlavní aktér snímku nevydal směrem na jih, ale táhlo ho to na východ. Film, odehrávající se nejen v  místě jedné z  největších katastrof lidských dějin, ale třeba také přímo v Kyjevě, získal kvůli mocenským choutkám Vladimira Putina a událostem odstartovaným 24. února invazí na Ukrajinu trochu jiný rozměr. Záběry země, jejíž obyvatelé řešili ještě před pár měsíci docela jiné starosti než dnes, umějí zabolet.

 

Černobyl na kolečkách, Dokumentární, expedice, magazín Kult* Brno
Po úspěšné výpravě na invalidním vozíku do Santiaga de Compostela se vozíčkář Honza vydává do Černobylu

Dokážeme-li od této skutečnosti odhlédnout, nabízí Černobyl na kolečkách víceméně standardní cestovatelskou podívanou. Kombinuje silný osobní příběh s informativní hodnotou nepřesahující encyklopedická hesla. Voiceover profesionálního herce Jana Šťastného, který komentuje viděné neznámo proč formou, jako by byl jedním z účastníků výpravy, je jen jedním z neduhů, které snímku upírají větší filmařské ambice. Nejen Jan Dušek, ale i členové jeho početného doprovodu si přesto zaslouží když ne obdiv, tak alespoň uznání.

Černobyl na kolečkách, Dokumentární, expedice, magazín Kult* Brno
Po úspěšné výpravě na invalidním vozíku do Santiaga de Compostela se vozíčkář Honza vydává do Černobylu

Černobyl na kolečkách
Eva Toulová 
Premiéra 26. dubna 2022 
www.pannonia-entertainment.eu

KULT Máš předplaceno?

Máš předplaceno?

Další číslo ti neunikne – KULT* ti doneseme až pod nos. A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů. 

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Film
Spielbergův Jurský park působil v roce 1993 jako zjevení. Jednalo se...
Top
Recenze
Knihy
Dlouho očekávaný přelomový román o ženách, víře a zlu.
Recenze
Divadlo
Převýchova mladého šlechtice v šaška, to vše za trest, a v sedmi...
Recenze
Knihy
Literární debut Jiřího Mádla vybízí čtenáře k zamyšlení. Hledání sebe...