Třetí díl historické detektivní ságy míří na pulty knihkupectví

Rytíř Mojmír Mráz ze Žezlic se utká v souboji intelektu se zákeřným vrahem. 

 

Stříbrný měsíc,  série historických detektivek Ondřeje S. Nečase, knihy, recenze, magazín KULT* Brno
Knihy

Letos vyšel již třetí díl úspěšné série historických detektivek Ondřeje S. Nečase o rytíři Mojmíru Mrázovi ze Žezlic. Ten se svými společníky bude tentokrát pátrat po geniálním padělateli mincí, který se hned v úvodu knihy stane rovněž několikanásobným vrahem, když cestou na popraviště pobije kata a jeho pohůnky, několik přihlížejících a beze stopy zmizí. U toho ale neskončí a tak vyděšený purkmistr města Brna Oldřich Polzmacher povolá hlavního hrdinu Mojmíra Mráze ze Žezlic, aby padělatele a vraha dopadl, než se stane ještě něco horšího.

Případ se zamotává, každá další nalezená falešná mince ukazuje na další vraždu a přes značné zapojení rytířových společníků Boreše, Oloty, Michla a zejména kurážné Milady, je vrah stále o krok před svými pronásledovateli. Příběh je až do konce napínavý a jeho vyústění je, jako v každé správné detektivce, překvapivé, ale nikoli nelogické. Celá kniha je zasazena do Brna a jeho okolí. Odehrává se v 15. století, které autor dokáže krásně oživit popisy míst a obyčejných lidí, přičemž se obejde bez patosu i zbytečného romantizování minulosti (nebo naopak jejího očerňování). Lidé v té době nebyli v ničem jiní, než lidé dnes, jen žili v jiných podmínkách, které formovaly jejich životní zkušenosti a očekávání. Díky tomu se čtenář dokáže rychle vcítit do jednotlivých postav. Jejich chování a motivace jsou i přes propast staletí pochopitelné. Osobně bych uvítala trochu detailnější popisy některých míst a také poznámkový aparát vysvětlující některé historické názvy či povolání, ale pokud jde čistě o příběh, pochopíte jej i bez nich. Aby bylo vše přehlednější, je navíc na přední i zadní straně knihy dobová mapa Brna a okolí s vyznačenými místy důležitými pro příběh.

Autor Ondřej S. Nečas studoval v Brně, kde dodnes i žije. Je autorem několika knih z žánrů fantasy, pohádek a historických detektivek, což jsou oblasti, které ve své tvorbě s oblibou prolíná. Má výborný styl psaní, při kterém mísí lehkost a promyšlenost jednotlivých situací. Máte-li rádi historii a detektivky, mohu vám tento poslední případ Mojmíra Mráze ze Žezlic vřele doporučit. 

Stříbrný měsíc,  série historických detektivek Ondřeje S. Nečase, knihy, recenze, magazín KULT* Brno

Hodnocení: 85%

Stříbrný měsíc
Ondřej S. Nečas
Mystery Press, 2023

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Literární série Zaklínač Andrzeje Sapkowského byla několik desítek let...
Top
Recenze
Film
Historické drama Jeanne du Barry – Králova milenka představuje...
Recenze
Knihy
Ondřej Veselý je organizátorem dobročinné sbírky s názvem Vánoční...
Recenze
Divadlo
Jeden Hamlet mu nestačí. Stanislav Moša na to v Městském divadle Brno...