Sémantická bomba, která se z hlavy nevykouří

Divadlo Husa na provázku vrací úder ohledně divadelní kauzy novou hrou

Vykouření - Divadlo Husa na provázku, magazín KULT* Brno
Divadlo

V roce 2018 uvedlo Divadlo Husa na provázku kontroverzní představení Naše násilí, vaše násilí. Bouři nevole a protestů v té době vyvolala především scéna, ve které Ježíš Kristus znásilňuje muslimku. Po čtyřech letech se režisér Jiří Havelka k celé kauze vrací a v originálním představení Vykouření hledá odpověď na otázku, kam až může umění zajít.

Inscenace začíná očistným rituálem, při kterém je za zpěvu manter celé jeviště dokonale vykouřeno pomocí kadidla a vonných tyčinek. Po silně atmosférickém úvodu následuje rekonstrukce protestů, při kterých v  roce 2018 vnikla na jeviště občanská skupina Slušní lidé. Tato část představení je poněkud abstraktní a divák, který není seznámený s tehdejším děním, se může lehce ztrácet.

Další scény jsou však již srozumitelné i pro nezainteresované diváky. Jedná se totiž o volný sled více či méně kontroverzních scének, které experimentují se základními divadelními principy. Ve hravých a mnohoznačných obrazech sledujeme proměnu ukřižovaného Ježíše v  policistu na křižovatce nebo v gymnastu na kruzích. Z čokoládového pudinku se stávají exkrementy, z bělocha černoch a ze člena Ku-klux-klanu muslim.

Vykouření - Divadlo Husa na provázku, magazín KULT* Brno

V  rychlém sledu se vrší nezapomenutelné sekvence, které fungují jako originální metakomentář o roli umění a náboženství ve společnosti. Herci se pohybují na hraně černého humoru a divák slzí smíchy i u scén, u kterých by ho jinak mrazilo. Vše závisí na kontextu a díky nadsázce se i ze znásilnění může stát vtipná scénka. Obzvlášť pokud spolu zrovna souloží Voskovec a Werich.

Druhá polovina představení se nese v opačném duchu. Po zběsilém sledu skečů zasedají herci ke stolu a citují úryvky textů ze soudních rozsudků, novinových rozhovorů a internetových diskusí. Z  kacířského karnevalu se dostáváme k  intelektuálnímu dialogu, ve kterém má každý názor své místo. Mnoho scén z první poloviny divák začne vnímat v jiném světle.

Vykouření si dělá legraci nejen z  mravokárců, nacionalistů a náboženských dogmatiků, ale i z laciných uměleckých provokací a z kulturních snobů. Ve své druhé polovině však zároveň vybízí k diskusi a naslouchání „druhé straně“. Celkově jde o vynikající představení plné originálních nápadů a skvělých hereckých výkonů. Samozřejmě je možné, že některé diváky Vykouření pohorší. Ale i to je jeho tématem. Na otázku, zda má umění nějaké hranice, totiž neexistuje jednoduchá odpověď a každý divák si na ni musí odpovědět sám.

Vykouření - Divadlo Husa na provázku, magazín KULT* Brno

Hodnocení: 90%

Vykouření
Psáno z představení v divadle Husa na provázku 14. 11. 202
Web: provazek.cz/cs/vykoureni

Top
Divadla

Zelný trh 9, Brno

Další představení v místě

Top
Volný čas
Divadlo Husa na provázku

Provázek.dvůr

Top
Hudba
Divadlo Husa na provázku
Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Divadlo
Babička Boženy Němcové z 19. století byla natolik slavná, že se o ní...
Recenze
Knihy
Dnes šedesátiletý Quentin Tarantino patří mezi nejoslavovanější tvůrce...
Recenze
Lze oživit tak primitivní hru, jako jsou piškvorky? Jistě. Pokud do ní...
Recenze
Knihy
Literární série Zaklínač Andrzeje Sapkowského byla několik desítek let...