Recenze

S nadsázkou odhalené Nadělení kluka ze zámku

Byl jednou jeden chátrající zámek… pak se ale objevili dva nadšenci, kteří do něj vrátili život. 

Nadělení, Příběhy kluka ze zámku, Daniel Krejčík, magazín KULT* Brno
Knihy

Český divadelní, filmový a dabingový herec Daniel Krejčík ve svém knižním debutu popisuje splnění pro spoustu lidí nepředstavitelného přání. Co všechno obnáší život na zámku? A je zámek jako majetek skutečně výhrou, nebo prokletím? Nadělení ukazuje, že i život jako z pohádky je občas pořádným „nadělením“.

„Přál bych si mít život jako v pohádce,“ řekl jednoho dne Daniel Krejčík svému partnerovi, politikovi Martinu Stropnickému. Tehdy ovšem netušil, jakou lavinu událostí svým přáním způsobí. Z pouhého snění o poklidném životě na venkově se stalo bydlení na samotném zámku. Touto na první pohled pohádkovou událostí příběh nekončí, nýbrž začíná.

Autor s nadsázkou ukazuje realitu života na rozpadajícím se zámku. Rozdíl mezi bohatstvím a chudobou doslova visí na vlásku. Pracně vydělané peníze ihned končí v nákladech na opravy. Slibně se rozjíždějící herecká kariéra střídá vztahové otazníky o společné budoucnosti dvojice. Z divadelního kostýmu Krejčík plynule přechází do montérek a plení kopřiv v zámecké zahradě. Autor umí svým způsobem vyjadřování čtenáře bravurně vtáhnout do děje. Píše lidsky a klade důraz na emoce všeho druhu. Domnívám se, že se v nastíněných partnerských konverzacích najde nejeden pár. Nechybí hádky, usmiřování ani aha momenty podněcující k přemýšlení.

Také čtěte
Román Tsunami popisuje strhující příběh rodiny, v níž její členové nečekaně stojí tváří v tvář stínu...

Součástí publikace je několik hercových fotografií a kreseb, které příběhu dodávají autenticitu. Obálka knihy v pozadí se zámeckou tapetou evokuje romantiku a zároveň staví do kontrastu titulní fotografii Krejčíka v montérkách.

Nadělení, příběh kluka ze zámku jsem přečetla jedním dechem. V první polovině jsem se nahlas a od srdce smála. I přesto jsem s autorem soucítila a chvílemi jsem absurditu života na zámku obdivovala, ale zároveň také nechápala. Konec knihy podněcuje k zamyšlení nejen nad životem majitelů zámku, ale i vlastním. Co je v životě důležité a naopak? Dokáže člověk se vztyčenou hlavou čelit všem výzvám a dobrodružstvím zároveň?

Příběh je potvrzením, že sny se opravdu plní. Jen je nesmírně důležitá jejich správná a výstižná formulace.

Nadělení, Příběhy kluka ze zámku, Daniel Krejčík, magazín KULT* Brno
Ukázka z knihy, zdroj: https://www.albatrosmedia.cz/

Hodnocení: 90 %

Nadělení, příběhy kluka ze zámku
Daniel Krejčík
Mladá fronta, 2022
 

KULT Máš předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – KULT* vám doneseme až pod nos.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů. 

Mohlo by vás zajímat

Top
Recenze
Knihy
Alan Rickman, to není jen Severus Snape. Je to také Tybalt v Romeovi a...
Recenze
Knihy
Jen málokterá biografie vzbuzuje tak rozporuplné reakce, vášnivé...
Top
Recenze
Film
Zatímco u růžové části letního fenoménu Barbenheimer byl úspěch de...
Top
Recenze
Knihy
Kristýna Dostálová se se svou knihou Souboj princů stala vítězkou...