Na minutku

Zemřel spisovatel Milan Kundera. Jeho romány Žert a Nesnesitelná lehkost bytí jsou ale nesmrtelné

Česko-francouzský spisovatel Milan Kundera, Milan Kundera,román Žert, Nesnesitelná lehkost bytí, Rakouská státní cena, Herderova cena, Magazín KULT* Brno
Knihy
Milan Kundera | Foto: Profimedia

Ve středu 12. července 2023 navždy odešel významný česko-francouzský spisovatel a esejista Milan Kundera. Zemřel ve Francii ve věku úctyhodných čtyřiadevadesáti let. Milan Kundera je považován za nejvýznamnějšího českého spisovatele druhé poloviny 20. století, jehož díla oslovila celý svět. A i přesto, že žil dlouhá léta ve francouzském exilu a psal své knihy hlavně ve francouzštině, tak se během svého života stále hlásil k české kultuře.

Milan Kundera se narodil roku 1929 v Brně. Studoval literární vědu a filmovou režii na pražské univerzitě. Mezi jeho nejznámější knihy patří román Žert nebo Nesnesitelná lehkost bytí, která je typická svojí ironií a promýšlením životních paradoxů. Po svém odchodu do Francie se Kundera stal mezinárodně uznávaným spisovatelem a jeho díla byla přeložena do mnoha světových jazyků.

Milan Kundera za svou tvorbu získal mnoho ocenění, včetně Rakouské státní ceny za literaturu a Herderovy ceny. Jeho díla jsou důležitým zrcadlem dějin střední a západní Evropy druhé poloviny 20. století a stále mají význam jak v literárním světě, tak ve společnosti obecně.