Recenze

Zapomenutý Josef Mysliveček

Tato kniha, která vychází u příležitosti premiéry filmu Petra Václava Il Boemo, seznamuje čtenáře s ověřenými fakty o skladatelově životě a kariéře.

Il Boemo: Průvodce po životě a díle Josefa Myslivečka, recenze knihy, magazín KULT* Brno
Knihy
Herec Vojtěch Dyk a sopranistka Simona Šaturová 24. listopadu 2021 v Praze pokřtili knihu Daniela E. Freemana s názvem Il Boemo - Průvodce po životě a díle Josefa Myslivečka. ČTK/Michal Krumphanzl

Il Boemo: Průvodce po životě a díle Josefa Myslivečka od Daniela E. Freemana popisuje dle dochovaných pramenů a legend úspěšný, avšak nelehký osud hudebního génia. Okrajově nahlíží například na jeho přátelství s mladým W. A. Mozartem, které údajně skončilo kvůli Myslivečkově nestálé povaze a klevetám o jeho nezřízeném životě.

Josef Mysliveček byl český hudební skladatel komponující v  období pozdního baroka a klasicismu. Slávu a uznání si získal v  Itálii, kam ve svých šestadvaceti letech odcestoval. Během necelých patnácti let zkomponoval šestadvacet italských oper a podařilo se mu uspět na  nejvýznamnějších italských scénách své doby. Mysliveček díky svému talentu a legendě o znetvořené tváři získal přezdívku Il divino Boemo, tedy Božský Čech. O nos údajně přišel kvůli syfilidě, na kterou v nedožitých pětačtyřiceti letech zemřel.

Také čtěte
Scenárista a režisér Petr Václav je známý především díky svým syrovým sociálním dramatům. Nyní však...

Kniha je rozdělena na osm částí. V první autor zmiňuje Myslivečkovo dětství a mladí, včetně vztahu s otcem, který mu díky majetku a známosti zajistil pozdější vzdělávání v komponování hudby. Osudovou kapitolu zaujímá průlom v Itálii, kde pro svou píli, neutuchající energii a charisma Mysliveček zažívá první záblesky slávy. Představuje světu své opery Antigono, Demetrio, Demofoonte a jiné. Velkou část úspěchu si vysloužil zkomponováním náboženských hudebních dramat zvaných oratoria (Tobia, Adamo ed Eva…).

Il Boemo: Průvodce po životě a díle Josefa Myslivečka, recenze knihy, magazín KULT* Brno

Samostatná kapitola  knihy líčí osudný vztah s tehdy mladým a nezkušeným Wolfgangem Amadeem Mozartem, pro něhož byl Mysliveček vzorem. Údajně rozmarný styl života způsobil, že Mysliveček zemřel v bolestech, zadlužený a sám. Podrobnosti z jeho osobního života se nedochovaly, tudíž jsou i nadále opředeny legendami o vysokém počtu milenek, nadměrném utrácení a dluzích. Nastíněním těchto záhad, včetně kompozice Myslivečkových nejslavnějších hudebních děl, se autor zabývá v  kapitole Posmrtné osudy. Milovníci hudby ocení kompletního průvodce jeho tvorbou. Veprostřed publikace jsou vloženy fotografie a popisky z nového snímku Il Boemo, který režíroval Petr Václav a Josefa Myslivečka v něm ztvárnil Vojtěch Dyk. Il Boemo: Průvodce po životě a díle Josefa Myslivečka je zajímavým nahlédnutím do osudu ambiciózního hudebního génia, který okusil zářné období slávy kontrastující s  neštěstím v  osobním životě.

Hodnocení: 70%

Il Boemo: Průvodce po životě a díle Josefa Myslivečka
Daniel E. Freeman
VYŠEHRAD, 2021

KULT Máš předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – KULT* vám doneseme až pod nos.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů. 

Mohlo by vás zajímat

Top
Recenze
Film
V posledních letech se mohlo zdát, že česká pohádka patří jen na...
Recenze
Knihy
Torey L. Hayden popisuje příběh empatické dvanáctileté Velšsko...
Recenze
Zábava
Přibližně před rokem vyšla desková hra Na louce polského studia Rebel...
Recenze
Zábava
Desková hra Canvas minulý rok nabídla originální možnost vytvářet...