Recenze

Výsměch elitě a puritánům

Trojúhelník smutku, filmová recenze, magazín KULT* Brno
Film

Půvabná představitelka jedné z hlavních rolí Trojúhelníku smutku Charlbi Dean krátce po premiéře zemřela. Rodačce z Kapského Města se stal osudným zápal plic. Bylo jí 32 let. Uvést takto filmovou recenzi se může zdát nevhodné, možná dokonce morbidní. Aniž bychom chtěli tragický konec mladého života jakkoli zlehčovat, k šestému celovečernímu snímku Rubena Östlunda podobný tón sedí.

Nepočítáme-li Zlatého medvěda za krátkometrážní Incident v  bance, Ruben Östlund na sebe poprvé výrazně upozornil přesnou studií šikany Hra. Opravdovým průlomem pak byla Vyšší moc, kde nenaplněná hrozba lavinové katastrofy zbortila zdánlivou harmonii uvnitř jedné obyčejné rodiny. Za následující Čtverec získal Zlatou palmu v Cannes a s Trojúhelníkem smutku tento úspěch zopakoval. Stále ani ne padesátiletý Švéd tak definitivně vstoupil mezi legendy. Stojí však jeho novinka za pozornost i bez ohledu na vavříny? Rozhodně!

Můžeme jí vyčítat u Östlunda dosud neviděnou sázku na jistotu, jelikož tepe podobnou škálou témat jako ve Čtverci – v čele s výsměchem takzvaně vyšší společnosti – ale v detailech svůj styl a uměleckou vizi viditelně cizeluje. A byť i tentokrát se mu výsledné dílo občas rozpadá na jednotlivé sekvence a nedrží po celou dobu pohromadě jako na začátku, dokáže bavit, aniž by slevil ze svých nároků na divákovu ochotu zpytovat i vlastní svědomí. Trojúhelník smutku navíc přibližně ve svém středu ukrývá pasáž, která si říká o zápis do dějin kinematografie. Ačkoli hrozí, že nejeden puritán takovou nálož tělesných tekutin neustojí, těžko si představit, že by to Rubenu Östlundovi vadilo.

Hodnocení: 80%

Trojúhelník smutku
Ruben Östlund
Premiéra: 6. října 2022
www.aerofilms.cz
 

KULT Máš předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – KULT* vám doneseme až pod nos.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů. 

Mohlo by vás zajímat

Top
Recenze
Knihy
Alan Rickman, to není jen Severus Snape. Je to také Tybalt v Romeovi a...
Recenze
Knihy
Jen málokterá biografie vzbuzuje tak rozporuplné reakce, vášnivé...
Top
Recenze
Film
Zatímco u růžové části letního fenoménu Barbenheimer byl úspěch de...
Top
Recenze
Knihy
Kristýna Dostálová se se svou knihou Souboj princů stala vítězkou...