Vraždy v rudolfínské Praze

Po obrovském úspěchu knihy Mrtvý na Pekelném vrchu přichází druhý případ kapitána Steina a notáře Barbariče ze série historických detektivek

Krev prvorozených, Juraj Červenák, recenze, magazín KULT* Brno
Knihy

Řekne-li se Praha Rudolfa II. Habsburského, spoustě lidem se vyjma barokních památek vybaví Jan Werich v dvojroli pekaře a císaře a s ním spousta veselých postaviček. Málokdo však pochybuje, že v době ne vždy příčetného panovníka, kdy českým velkoměstem procházely davy šarlatánů, měla Praha i svou odvrácenou tvář. Právě tu odhaluje Juraj Červenák ve své detektivce Krev prvorozených.

Juraj Červenák je slovenský autor, jenž během své tři desítky let trvající kariéry napsal přes čtyřicet knih a stovky článků o historii, fantastice a filmu. Nejprve proslul jako autor historických fantasy z raného středověku, časem však přešel od fantasy k detektivkám, byť dějinám zůstal věrný.

Také čtěte
Polské studio CD Projekt RED dokázalo vpravdě husarský kousek. Z malé skupinky nadšenců se vyvinul...

Krev prvorozených je druhým dílem z jeho série o notáři Barbaričovi a kapitánu Steinovi. Jejich dobrodružství jsou natolik populární, že čítají už osm knih. Tentokrát bystrého notáře a jeho přímého bojovného druha povolá do Prahy samotný bratr císaře arcivévoda Matyáš. Došlo k únosům a vraždám hned několika dětí významných pražských katolických šlechticů a na Barbaričovi, Steinovi a jejich druhovi kaprálovi Jarošovi je, aby viníka vypátrali a předali spravedlnosti.

Krev prvorozených, Juraj Červenák, recenze, magazín KULT* Brno

Čtenáře patrně nepřekvapí, že se během vyšetřování zapletou jak s místním podsvětím, tak do politických intrik a náboženských sporů, jimiž se okolí Rudolfa II. jen hemžilo. Zároveň poodhalí něco z pohnuté minulosti nemluvného Jaroše, když poznají jeho otce – mistra popravčího a učitele slovutného Mydláře. Ačkoliv se hrdinové nesetkají přímo s uměnímilovným panovníkem, do jejich činnosti zasáhnou jiné významné osobnosti dané doby, o nichž slyšeli i ti, které nechává historie víceméně chladné. Ostatně Červenákova erudice v tehdejších poměrech vytváří plastické a uvěřitelné prostředí a potěší každého příznivce dějepravy. Na druhou stranu hlavní síla knihy spočívá v napínavém a akčním vyprávění, takže je přístupná široké čtenářské obci.

Také čtěte
Ernestu Clineovi se před dvanácti lety podařil kousek, o němž sní všichni aspirující spisovatelé...

Krev prvorozených není detektivka v „poirotovském“ stylu, kdy důvtipný a všímavý vyšetřovatel rozplétá zašmodrchané klubko zločinu. Červenákovi hrdinové si nejednou zašpiní ruce při bitkách, honičkách, výsleších i mučení. Jakkoliv nepostrádají fištrón, nejednu stopu získají i díky snaze jiných a souhře okolností.

Juraj Červenák napsal výborné oddechové dílo pro trochu otrlejší čtenáře. Krev prvorozených příjemně odsýpá, je napínavá tak akorát a navrch nabízí spoustu zajímavostí z tehdejší doby. Pokud máte podobné tituly rádi, s tímto neprohloupíte. A jestli vás recenze byť jen navnadila, dejte Krvi prvorozených šanci. Nijak nevadí, pokud jste nečetli první díl série. Navíc v případě, že se vám dobrodružství pánů Barbariče a Steina zalíbí, máte v záloze spoustu dalších jejich eskapád.

Krev prvorozených, Juraj Červenák, recenze, magazín KULT* Brno

Hodnocení: 85%

Juraj Červenák
Argo

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Lze oživit tak primitivní hru, jako jsou piškvorky? Jistě. Pokud do ní...
Recenze
Knihy
Literární série Zaklínač Andrzeje Sapkowského byla několik desítek let...
Top
Recenze
Film
Historické drama Jeanne du Barry – Králova milenka představuje...
Recenze
Knihy
Ondřej Veselý je organizátorem dobročinné sbírky s názvem Vánoční...