Článek

Vlaky – Cesta.Smrt.Naděje

Štetl Fest,multižánrový mezinárodní festival židovské kultury, magazín KULT* Brno
Festival

ŠTETL FEST je multižánrový mezinárodní festival židovské kultury, který dává nahlédnout do židovské kultury, tradice i historie. Druhý ročník festivalu si zvolil za hlavní téma vlaky. Spojení židovské minulosti 20. století s vlaky je více než symbolické. Byly to převážně vlaky, jimiž se židovští a jiní uprchlíci snažili dostávat z nacisty postupně okupovaných území za svobodou, a stejně tak to byly pověstné vlaky smrti, které z Brna transportovaly desetitisíce židovských občanů do vyhlazovacích a koncentračních táborů.

V  rámci zahájení festivalu bude na 5. nástupišti brněnského hlavního nádraží odhalen památník deportovaným židovským spoluobčanům, kde bude k  vidění výstava propojující minulost se současností nazvaná Cesta.Smrt. Naděje. Další výstavu pro festival připravuje Michal Doležel v  ulici Hlinky pod názvem Židovské vily a  příběhy jejich majitelů a  ta se propíše také do připravovaného LARPu ve Vile Engelsmann Zapomenuté životy našich sousedů.

V  rámci festivalu pro vás připravujeme více než 80 akcí na 15 místech. Přivezeme z Tel Avivu jazzové trio Shalosh, amerického zpěváka Daniela Kahna, bývalého vrchního rabína z Moskvy Pinchase Goldschmidta a rabína Bakšta z Oděsy. Můžete se těšit na spisovatele Dorit Rabinjanovou, Janneca Leviho Ayşe Kulinovou. Přivítáme pravnučku zemského rabína Barucha Placzeka a vydáme se po stopách brněnské židovské komunity. Chasidské melodie rozezvučí synagogu Agudas achim a nebude chybět ani židovská tržnice a pestrý program pro děti. Kompletní program na Stetl.cz.

Štetl Fest,multižánrový mezinárodní festival židovské kultury, magazín KULT* Brno
Di Grine Kuzine - Koncert německé kapely s východními kořeny, nádvoří Staré radnice

Mohlo by vás zajímat

Top
Recenze
Knihy
Alan Rickman, to není jen Severus Snape. Je to také Tybalt v Romeovi a...
Recenze
Knihy
Jen málokterá biografie vzbuzuje tak rozporuplné reakce, vášnivé...
Článek
Knihy
Zajímalo vás někdy, jak se z pouhého rukopisu stane skutečná kniha...
Top
Recenze
Film
Zatímco u růžové části letního fenoménu Barbenheimer byl úspěch de...