Na minutku

Valheim brzy vyjde na konzole

Valheim, game, Vikingové, magazín KULT* Brno
Zábava

Survival hra Valheim dorazila na PC v předběžném přístupu už 2. 2. 2021. Od té doby si získala nesmírnou popularitu a masivní prodeje zcela zaskočily její tvůrce – švédské studio Iron Gate, složené z pouhých pěti vývojářů. Ti na hře dál pracují a nyní oznámili, že od 14. 3. 2023 nabídnou Valheim i hráčům na konzolích Xbox Series X/S, kterým umožní rovněž crossplay s PC hráči. 

Jestliže jste s Valheimem zatím neměli tu čest, dovolím si jej krátce představit. Jde o survival s vikingskou tématikou. Valheim je světem, kde bůh Ódin uvěznil své nejmocnější nepřátele. Ti se ale probouzí a pokoušejí se osvobodit a tak přicházíte na scénu vy. V roli padlého vikingského válečníka jste přeneseni Valkýrou do nejdrsnější části tohoto vražedného světa a máte za úkol všechny probouzející se netvory jednou provždy porazit. 

Hra má poměrně jednoduché grafické zpracování, které ale přesto nabízí někdy dechberoucí výhledy. (Zejména v noci, kdy se nad vámi rozzáří větve Yggdrasilu.) Její hlavní předností je ale nesmírná variabilita. Svět je procedurálně generovaný, takže každá nová hra je jiná, než předchozí. Vynikající systém těžby, výroby předmětů a stavění vám umožní upravit si svět k obrazu svému, prozkoumat divočinu, postavit cokoli od nuzných chatrčí po kamenné hrady a propojit místa svého zájmu portály, takže se během chvilky dostanete kamkoli. A pokud vás omrzí souš, můžete vyrazit na plavbu po oceánu, překonat bouře a střetnout se s netvory z hlubin.

Hra nyní nabízí kooperaci až 10 hráčů a aktuálně je hotovo sedm biomů z ohlášených devíti. Už nyní je ale nesmírně zábavná a zejména s partou přátel vřele doporučuji Valheim vyzkoušet. 

<>