Recenze

V Korzetu rebeluje císařovna Sissi

Císařovna Sissi je módní ikonou a ztělesněním mladistvé krásy.

Korzet, Sissi, Alžběta Bavorská, film, recenze, magazín KULT* Brno
Film
Píše se rok 1877 a blíží se její 40. narozeniny, spoutaná svým postavením i nevybíravou kritikou okolí, však nemá velké důvody k oslavám.

Při představě života lidí v roce 1877 většině z nás vytanou na mysli upjatí pánové s monoklem a omdlévající dámy sešněrované do korzetu. Tento obrázek je sice odpovídající, ale neúplný. Ve všech historických epochách žili lidé se svými přáními, touhami a sny – a někdy také s neochvějnou vůlí za těmito sny jít, klidně i navzdory společenským konvencím. Taková byla i rakouská císařovna Sissi. Protagonistka filmu Korzet.

Jako mladá byla Sissi módní ikonou. Jenže jak stárne, její mladistvý půvab se vytrácí a ona se jej snaží udržet za pomoci čím dál drastičtějších opatření. Blíží se její 40. narozeniny a ona čelí kritickému pohledu svého okolí stažena do čím dál těsnějšího korzetu. Zároveň ale nepřestává být volnomyšlenkářkou toužící po svobodě a úniku z neustálého dohledu svých dvořanů.

Popis osobnosti Alžběty Bavorské alias Sissi je co do volnomyšlenkářství poměrně přesný. Korzet ale není žádné dobově přesné historické drama. Jde spíše o sondu do života a mysli ženy toužící po svobodě, ale spoutané fyzicky i duševně. Korzet zde není jen v roli předmětu, který Sissi dusí, ale je i symbolem společnosti, jež ani ženě v  tak významném postavení nedovolí realizovat své touhy a ambice. V takové situaci existují jen dvě cesty, jak nepřijít o rozum. Vzdát se svých snů a podvolit se, nebo se vzbouřit a bojovat.

Korzet, Sissi, Alžběta Bavorská, film, recenze, magazín KULT* Brno
Režisérka Marie Kreutzer přichází nadčasovým příběhem o odvážně ženě a její nehynoucí touze po svobodě, kterému vévodí Vicky Krieps jako rebelující panovnice, jež se rozhodla vzít osud do vlastních rukou

Korzet je příběhem ženy, která se rozhodla být rebelkou v době, kdy rebelie byla považována za projev hysterie – duševní nemoci. Zprostředkovává ženskou zkušenost, která je stále aktuální. Režisérka a scenáristka Marie Kreutzer je si toho vědoma a dává to najevo umístěním různých, na první pohled nepatřičných prvků z moderního světa. Tu jde o zapomenutý moderní mop, jinde o  zvonek na dveřích. Všechno navíc dokresluje výborná hudba na pomezí moderny a historie.

Bohužel velký potenciál, který Korzet zajisté měl, není zcela využit. Film je jakousi rebelií v mezích slušnosti. Výkřik vzdoru zde vyznívá trochu do prázdna. Nepomáhá ani rozvleklé tempo, byť mnohé záběry jsou vizuálně nádherné. Vicky Krieps v hlavní roli je vynikající, jenže občas je tím jediným, co drží snímek pohromadě.

Hodnocení: 70%

Korzet
Žánr: Životopisný film, Historické drama
Délka: 113 min
Režie: Marie Kreutzer
Scénář: Marie Kreutzer
V hlavní roli: Vicky Krieps

KULT Máš předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – KULT* vám doneseme až pod nos.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů. 

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Film
Rudolf Havlík zásobuje kina svými romantickými komediemi již několik...
Top
Recenze
Divadlo
Cesta do pekel je dlážděná dobrými úmysly. Román Hana Aleny...
Top
Recenze
Knihy
Ernestu Clineovi se před dvanácti lety podařil kousek, o němž sní...
Recenze
Film
Dřevěná chata uprostřed lesa. Trojčlenná rodina odkázaná sama na sebe...