Univerzální rady pro zdraví nefungují

Rozhovor s provozním ředitelem Přírodní lékarny Martinem Tomkem
Přírodní lékarna, rozhovor s Martinem Tomkem, magazín KULT* Brno
Zdraví

Společnost Přírodní lékárna pomáhá svou alternativní východní medicínou zákazníkům už dvacet let. Spoluzakladatel a provozní ředitel Martin Tomek nám prozradil, jak v praxi vypadá podnikání sourozenců. Dozvíte se, na jaké produkty tradiční čínské medicíny se firma specializuje i rady pro posílení imunity.

Jak nápad založit Přírodní lékárnu vznikl?

Ten nápad přirozeně vyplynul ze situace. Sestra začala podnikat v roce 2002 s jedním produktem s názvem ImunoBran, který je doteď naší stálicí. S tím produktem se jí zároveň otevřel svět přírodní medicíny. A protože sama bojovala s ekzémy, na které dostupná léčba nepomáhala, tak se rozhodla sáhnout po té celostní. Oslovila ji čínská medicína, která zafungovala skvěle, a tak se ji rozhodla studovat. V současnosti mimo poradenství i přednáší a předává své vědomosti dál. Založení Přírodní lékárny pak byl další krok směrem kupředu, protože chtěla to, co doporučovala, nabídnout lidem. E-shop Prirodnilekarna.cz je na síti od roku 2007, v roce 2010 přibyla prodejna v Hradci Králové. Já jsem se připojil do podnikání v roce 2013, kdy jsem se po dvou letech cestování po světě vrátil do Česka. Hledal jsem, co budu dělat dál. Pomoct sestře v rozjetí byznysu měla být nejprve přechodná stanice. Zjistili jsme, že se nám společně daří. V roce 2020 jsme otevřeli prodejnu v Brně a nyní vylepšujeme e-shop. Jana má na starosti obsahovou část, výběr a znalost jednotlivých produktů a já se starám o provoz a chod podnikání.

Na jaké produkty se vaše lékárna specializuje?

Zaměřujeme se na bylinné přírodní medicíny, přičemž asi vede ta čínská, a to především díky Janiným odborným znalostem. Naše podnikání ovšem není jen o čínské medicíně. Snažíme se doporučit a předat to, co člověk zrovna potřebuje. Najdete u nás bylinné tablety a směsi, extrakty, tinktury, bylinné čaje a odvary, sirupy a nápoje. Kromě bylin u nás najdete i výběr přírodní kosmetiky, vitamíny a minerály, a hlavně spoustu informací o zdraví, které se snažíme neustále aktualizovat. Nabízíme i webináře, protože cesta ke zdraví je hlavně o pochopení toho, proč se nám problém děje. Máme také svoji vlastní značku Sibyl, která se zaměřuje na jednodruhové byliny. Zjistili jsme, že specializace na užší portfolio je naší obrovskou výhodou. 

Mohl byste popsat svůj vztah k přírodní medicíně jako takové?

V tomto oboru jsem se ocitl tak trochu omylem (smích). Přijde mi, že jde spíše o ženskou tematiku. O přírodní medicíně by vám sáhodlouze povyprávěla moje sestra (smích). Mě na našem podnikání baví vidět posun a výsledky odvedené práce. Za produkty, které u nás najdete, si stojíme. Já sám mám většinu z nich odzkoušených a snažím se je pravidelně používat.

Přírodní lékarna, rozhovor s Martinem Tomkem, magazín KULT* Brno

Co považujete za její hlavní benefity přírodní medicíny v porovnání s tou takříkajíc klasickou?

Myslím si, že nejlepší možností je kombinovat obě medicíny podle potřeby. Přírodní medicína léčí dlouhodobé chronické problémy. To znamená, že se jde až k samotnému jádru nemoci. Jen to prostě mnohdy trvá déle a stojí to peníze. Bylinná medicína má mnoho podob, základem je správná diagnostika. Jen tak můžeme vědět, co přesně člověk potřebuje. Čínská medicína má tuhle vědomost dokonale propracovanou. Zároveň to ale neznamená, že se musí držet jen čínských bylin. Například náš kořen pampelišky je krásně využitelný i na syndrom vlhka a horka v těle (syndrom dle TČM). V tomto případě je důležitá odborná znalost bylin, jejich povaha, vlastnosti a co přesně dělají při vstupu do těla. Já osobně nic proti západní medicíně nemám. Občas se západním lékům nevyhneme. Ba naopak, myslím si, že ji ve spoustě případů pro život dokonce potřebujeme. Konkrétně bych vyzdvihl akutní medicínu a chirurgii. Navíc mám za manželku lékařku, se kterou vedeme společné debaty na toto téma poměrně často (smích).

Nabízíte produkty z oblasti ájurvédy. Můžete tuto oblast čtenářům v krátkosti přiblížit?

Ájurvéda funguje na odlišných principech než čínská medicína, ale v konečném důsledku by se mělo dojít ke stejnému výsledku. Principy ájurvédy usilují o zachování rovnováhy energie v těle, stejně jako medicína čínská. Jen prostě využívá jiných cest a principů diagnostiky. Pořád jde ale o individuální přístup ke konstituci daného člověka a životní situaci, která ho k nemoci dovedla. Víte, co by bylo nejlepší? Kdyby tyto principy lidé vyhledávali i v případech pouhého utužení si zdraví. Něco obdobného jako preventivní prohlídka u praktického lékaře (smích). Podle mého názoru by lidé neměli podléhat panice a začít problémy řešit co nejdříve na základě intuice, která se nikdy nemýlí. Zatímco jednomu je bližší tradiční čínská medicína, jinému může být zase ájurvéda. My zákazníkům nabízíme obě varianty. Následný výběr až poté odkryje průběh léčby i konkrétní produkty z portfolia.

Zima je podle čínské medicíny spojena se zdravím ledvin, které v našem těle fungují jako „čistička odpadu“. Doporučil byste našim čtenářům, jak se o ně právě v tomto chladném období starat?

Univerzální rady pro zdraví nefungují. Byliny by se neměly jen tak doporučovat, tak jak to běžně známe: „na klouby“, „ledviny“ nebo „pleť“. Každý konkrétní problém má svoji příčinu a tu je potřeba odhalit. Dostat ji do rovnováhy a změnit to, co k ní vedlo (jídlo, emoce, životní styl). To je celostní léčba, kam patří i přírodní principy. Nicméně v chladných měsících neuděláte chybu houbou cordyceps nebo kozincem blanitým. Celoročně je zdraví prospěšné užívat hořčík, ale pozor na formu. Čtěte složení nebo se dopředu poraďte.

Přírodní lékarna, rozhovor s Martinem Tomkem, magazín KULT* Brno

Máte nějaký tajný recept pro posílení imunity, abychom předcházeli chřipkám a nachlazení?

Mimo zmíněnou čínskou houbu crdyceps nebo reishi a bylinu kozinec si myslím, že důležitý je pravidelný pohyb. Zařaďte do svého jídelníčku sezónní potraviny. Naslouchejte vlastnímu tělu, které vám samo prozradí, co v danou chvíli nejvíce potřebuje. 

Zmínil jste, že univerzální rady pro zdraví nefungují. Poskytujete tedy zákazníkům individuální konzultace?

Ano, na našich webových stránkách si můžete objednat online konzultaci s několika terapeuty. Menší odbornou radu můžete získat i v pondělí, úterý a středu přímo u nás na prodejně. V tyto dny tu pracuje mladá a šikovná kolegyně, která čínskou medicínu aktuální studuje, takže vám ráda poradí. Obecně si myslím, že se lidé berou příliš vážně. Emoce celkově se do našeho zdraví hodně promítají. Byliny jako takové jsou dobrým podpůrným nástrojem, ovšem zdravá psychika sama o sobě hraje obrovskou roli. Pokud to potřebujete, zajděte se poradit za psychologem, protože to už v dnešní době není žádná ostuda. Pracujte sami na sobě komplexně a byliny berte jako účinný doplněk. 

Připravujete v rámci svého portfolia nějaké novinky?

Naopak, zjistili jsme, že některé produkty už nejsou pro nás to pravé ořechové, takže je chceme stáhnout. Aktuálně chceme hodně zúžit sortiment přírodní kosmetiky a soustředit se jen na byliny. Rozšiřujeme sortiment jen u osvědčených dodavatelů. I když jeden nový produkt naší řady značky Sibyl přece jen chystáme (smích). Bude se jednat o mix bylin. V současnosti se snažíme firmu především stabilizovat, zaměřit se na obsah a také na to, aby od nás zákazníci na relevantní otázku dostali relevantní odpověď. Tohle je teď naším cílem.

Jak vy sám trávíte svůj volný čas?

Mám dvě malé děti, takže je o volnou chvíli hned postaráno (smích). Osvědčilo se mi běhání, protože je časově nenáročné a taky si díky němu skvěle vyčistím hlavu. Rád hraju míčové sporty, ale na tuto aktivitu v současnosti bohužel nezbývá čas.

Přírodní lékárna BRNO
Kde nás najdete
U Červeného mlýna 616/14, Ponava
612 00 Brno - Královo pole

https://www.prirodnilekarna.cz/

Přírodní lékarna, rozhovor s Martinem Tomkem, magazín KULT* Brno
Přírodní lékarna, rozhovor s Martinem Tomkem, magazín KULT* Brno
Martin Tomek

E-shop s názvem Přírodní lékárna (Prirodnilekarna.cz) provozují sourozenci Jana Kubíčková a Martin Tomek. Začalo to jedním produktem v roce 2002 a v roce 2022 je z toho velký e-shop s nabídkou kvalitních preparátů z oblasti přírodní medicíny z Východu i Západu a vlastní značkou Sibyl. Jana se stará o obsah, poradenství a výběr produktů a Martin je provozní ředitel.

Celoroční předplatné magazínu KULTINO* Brno

Roční předplatné

4x do roka do vaší poštovní a e-mailové schránky

Mohlo by vás zajímat

Top
Rozhovor
Jídlo & pití
V historických prostorách Zemanovy kavárny a cukrárny v Brně se mísí...
Top
Rozhovor
Film
Oba studovali JAMU, oba patří mezi nejoblíbenější české herce. A oba...
Top
Rozhovor
Volný čas
Nestává se právě často, aby nová česká kniha vzbudila takový ohlas...
Top
Rozhovor
Volný čas
Brněnské Vánoce jsou jedním z brněnských fenoménů. Moderní, a přitom...