Ukradněte a ovládněte sváteční dny v kouzelném světě Tima Burtona

V této hře se chopíte role jedné z postav známého makabrózního filmu Tima Burtona

Ukradené Vánoce Tima Burtona, desková hra, zábava, vánoční dárek, magazín KULT* Brno
Zábava
Zdroj: FB Anathreius

Ukradené Vánoce Tima Burtona jsou populárním filmem a nyní i deskovou hrou, jež v mnoha ohledech klame tělem. Dílo s podtitulem Převezměte vládu nad svátečními dny!, vydané společností Blackfire, je na první pohled produkt pro milovníky Burtonovy temné poetiky, pronikající do jeho filmů, seriálů i povídek. Na ten druhý nabízí zážitek, jakých mezi deskovými hrami nenajdete mnoho.

Ukradené Vánoce jsou hrou pro 2–6 hráčů od 10 let, v níž může jedna partie (v závislosti na počtu hráčů) trvat třeba jen půl hodiny. Během čtyř kol se snažíte získat co nejvíce žetonů svátků – Vánoc a  Halloweenu –, jejichž počet na konci určí množství vítězných bodů. O  ně soupeříte pokládáním karet k lokalitám. Máte- -li na kartách na konci kola největší celkovou sílu, získáváte z daného místa všechny žetony. To nezní moc originálně, že? Zatím jsem však nezmínil detaily, jež Ukradené Vánoce odlišují. Hra je z řady důvodů velmi proměnlivá. Lokality se v každém kole mění a nabízejí různé odměny. Polovina karet, jež máte k dispozici, nemá jen sílu, ale i efekty, které vám přitom nemusí vždy pomoct. Navíc se v každém kole navyšuje množství karet, které smíte využít.

Ukradené Vánoce Tima Burtona, desková hra, zábava, vánoční dárek, magazín KULT* Brno

Ani to není vše. Největší změnu totiž přináší šestice postav, za něž lze hrát. V prvé řadě se liší počtem bodíků, jež získávají za žetony. Takový Santa Claus si více cení dárečků, zatímco strašidlák Oogie Boogie vydělá spíš na vyřezávaných dýních a  náladový Starosta bere obojí za rovnocenné. I  karty se speciálními schopnostmi nabízejí jiné efekty a  nejednou záleží i na náhodě či tazích protihráčů, jak moc vám budou k užitku.

Také čtěte
Desková hra Iniciativa, recenze, unikátní kooperativní hra, magazín Kult* Brno
Recenze deskové hry Iniciativa, unikátní kooperativní hry, která snoubí zajímavý příběh, strategii a luštění šifer.

Vypadá to složitě? Na první pohled ano, stejně jako pravidla. Jakmile však hru jednou zkusíte, poznáte, že na tom není nic zvlášť těžkého a jedná se o napínavou, svižnou přetahovanou, v níž obvykle do poslední chvíle nevíte, kdo zvítězí. Výborná je i možnost vybrat si mezi postavami, jejichž hraní je snazší – zmíněná trojice – nebo náročnější na taktiku a sladění tahů. Jack Skellington po celou hru bádá, a kolik toho vybádá, určuje, jakou hodnotu pro něj budou žetony mít. Navíc může přeměňovat vánoční žetony na halloweenské a naopak. Dr. Finkelstein má jako jediný kromě dvaceti karet dalších šest s experimenty. Jediná dáma Sally využívá speciální efekt sešití a jen ona smí nevyložit ve všech tazích karty a zároveň může, na rozdíl od ostatních, využít všechny karty v ruce. Pokud vás popis Ukradených Vánoc zaujal, dejte hře šanci. Zvládnou ji i mladší hráči a její široké možnosti zaujmou též ty, kteří rádi blafují, taktizují a  vyhovuje jim, když má každá partie odlišný průběh, případně i  způsob hraní v  závislosti na zvolené postavě.

Ukradené Vánoce Tima Burtona, desková hra, zábava, vánoční dárek, magazín KULT* Brno

Hodnocení: 87%

Ukradené Vánoce Tima Burtona:
Převezměte vládu nad svátečními dny!
Rok vydání: 2023
Počet hráčů: 2–6
Věk: 10+
Herní doba: cca 30–45 minut
Blackfire CZ

Ukradené Vánoce Tima Burtona, desková hra, zábava, vánoční dárek, magazín KULT* Brno
KULT Máš předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – KULT* vám doneseme až pod nos.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů. 

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Literární série Zaklínač Andrzeje Sapkowského byla několik desítek let...
Top
Recenze
Film
Historické drama Jeanne du Barry – Králova milenka představuje...
Recenze
Knihy
Ondřej Veselý je organizátorem dobročinné sbírky s názvem Vánoční...
Recenze
Divadlo
Jeden Hamlet mu nestačí. Stanislav Moša na to v Městském divadle Brno...