U The Last of Us Part 1 záleží, kde ji budete hrát

Recenze počítačové verze The Last of Us

The Last of Us, PC, games, recenze, zábava, počítačové hry, magazín KULT* Brno
Zábava

Pokud jste viděli seriál The Last of Us, jistě si jej spojíte se stejnojmennou hrou, jejíž první část vyšla 30. března 2023 na PC a PS5. Jde o předělávku ikonické adventury, která vycházela na několika generacích konzolí a stala se známou díky skvělému příběhu a uvěřitelně napsaným postavám.

The Last of Us spadá do oblíbeného zombie žánru. V tomto případě za zombifikaci může nenápadná houba z rodu Cordyceps, která mimochodem skutečně existuje a napadá hmyz. Pro účely hry ale přesedlá na lidské hostitele, kteří se během několika hodin po kousnutí infikovanou osobou stávají nebezpečnými agresivními monstry, toužícími houbu rozsévat mezi další oběti.

Jakkoli je zombie žánr zpravidla spojován s  béčkovými a  slabšími příběhy plnými akce a krve, zde se jedná o příběhovou lahůdku, kterou byste si rozhodně neměli nechat ujít. Hrajete za Joela, postaršího mrzouta, jehož náladu kolaps civilizace rozhodně nevylepšil. Lidstvo s příchodem apokalypsy přišlo o většinu svých vymožeností, společnosti se rozpadly a lidé přežívají jen na pár dobře bráněných usedlostech a v karanténních zónách, kde platí stanné právo. V jednom takovém místě začíná i váš příběh. Vaším úkolem je propašovat odsud čtrnáctiletou puberťačku Ellie.

The Last of Us, PC, games, recenze, zábava, počítačové hry, magazín KULT* Brno

Vydáváte se na dobrodružnou cestu plnou velkých i  malých příběhů, napětí, nebezpečí, ale i dojetí a zoufalství. Příběh je vyprávěn s  obrovským smyslem pro detail, takže i  při opakovaném dohrání máte stále co objevovat. Hlavní výtkou gameplayi bývá, že jde spíše o interaktivní film. Je pravda, že děj je silně závislý na filmečcích, které jsou předělovány herními pasážemi v podobě koridorů, ale jelikož se jedná především o příběhovou adventuru, při hraní to nijak nevadí. Prostředí jsou zajímavá, krásně vykreslená a ze všeho přímo čiší, jak si příroda po pádu civilizace bere svět zpátky. Lidské drama, které se kolem odehrává, je pro ni bezvýznamné.

Také čtěte
The Last of Us, seriál HBO, Joel, Ellie, Pedro Pascal a Bella Ramsey, Tess,Craig Mazin, magazín KULT* Brno
Měřeno diváckým nadšením a mediální pozorností, platí The Last of Us za prozatím největší seriálovou...

Znepokojivě nádherný svět je navíc na konzoli vykreslen tak věrně, že místy přímo vyráží dech. O něco hůře jsou na tom bohužel hráči na PC. Jakkoli silný herní stroj máte, připravte se na zklamání, neboť hra nebude zdaleka vypadat tak dobře, jak by měla. Padání, hodinové načítání shader doskakování textur a další lahůdky vedly Steam k tomu, že v rozporu s běžným přístupem začal za hru vracet peníze i  hráčům, kteří „odehráli“ více než dvě hodiny. Máte-li tedy na výběr, vřele doporučuji zahrát si hru na konzoli, kde si ji zaručeně užijete. Na PC bych naopak radila trpělivost. Je možné, že autoři hru ještě vyspraví nějakým patchem. Bez něj to je zatím sice krásný, ale i  zbytečně frustrující zážitek.

The Last of Us, PC, games, recenze, zábava, počítačové hry, magazín KULT* Brno

Hodnocení KONZOLE: 90 %
Hodnocení PC: 68 %

The Last of Us
Vývojář: Naughty Dog
Vydavatel: Sony Interactive Entertainment
Platformy: PC, PlayStation 5
 

KULT Máš předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – KULT* vám doneseme až pod nos.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů. 

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Literární série Zaklínač Andrzeje Sapkowského byla několik desítek let...
Top
Recenze
Film
Historické drama Jeanne du Barry – Králova milenka představuje...
Recenze
Knihy
Ondřej Veselý je organizátorem dobročinné sbírky s názvem Vánoční...
Recenze
Divadlo
Jeden Hamlet mu nestačí. Stanislav Moša na to v Městském divadle Brno...