Tři mušketýři: D’Artagnan přinášejí nový pohled na klasiku

V království rozděleném náboženskými válkami a pod hrozbou britské invaze, hrstka mužů a žen zkříží meče a spojí svůj osud s osudem Francie…

Tři mušketýři: D'Artagnan,  François Civil, Vincent Casse, film, recenze, magazín KULT* Brno
Film

Kdo by neznal slavné Tři mušketýry, kteří byli vlastně čtyři. Jejich nesčetná dobrodružství s nimi prožívaly generace čtenářů klasického díla Alexandra Dumase staršího. Jakmile to bylo možné, dočkali se divadelních adaptací, rozhlasových her, filmů a seriálů. Jen v poslední kategorii jsem napočítala deset filmů (ten první už z roku 1922) a pět seriálů. Má letošní přírůstek do takto košaté rodiny ještě co nového říct?

Opět se setkáme s  temperamentním Gaskoňcem D’Artagnanem, který se touží stát jedním z  králových mušketýrů a  poštve proti sobě Athose, Porthose i Aramise. Ti jej nezávisle na sobě vyzvou na souboj… a  zbytek příběhu už nejspíš znáte. Naštěstí ne tak úplně. Nemusíte se bát, že by film byl jen nudnou kopií dříve viděného. Režisér Martin Bourboulon posunul film k  atmosféře pozdějšího Dumasova díla, které je o poznání temnější, plné intrik a nejednoznačných postav. Akční scény, kterých si užijete dostatek, jsou pestré, s vynikajícími šermířskými výkony, ale umějí také ukázat ošklivou stránku boje – strach a chaos, nebo třeba bitvu z pohledu vyděšené osoby, která se jen snaží nepřijít k úrazu.

Tři mušketýři: D'Artagnan,  François Civil, Vincent Casse, film, recenze, magazín KULT* Brno

Snímek stál nemalé peníze a je to na něm znát. Je výpravný, odehrává se v nádherném prostředí s  dobovými kostýmy a  výkony obsazených herců jsou vynikající. Prostory navíc nepůsobí prázdně, jako tomu bývá u  produkcí s  menším rozpočtem, které si nemohou dovolit dostatek statistů. Můžete se těšit na živé scény plné měšťanů, mušketýrů nebo návštěvníků úchvatné katedrály. Líbí se mi i nápad rozdělit příběh do dvou částí.

Díky tomu si může dovolit zvolnit tempo a více rozpracovat další narativy, jako jsou detektivní motiv nebo politické intriky. Jednoznačným plusem jsou také velkolepé výpravné scény. Bohužel při komorních scénách film trochu ztrácí dech a  finále vyzní poněkud do ztracena. I  tak jsem ale přesvědčena, že jde o  nadprůměrně kvalitní zpracování klasické látky a  rozhodně jej doporučuji všem milovníkům historických velkofilmů. Druhé části nazvané Tři mušketýři: Milady se dočkáme letos kolem Vánoc

Tři mušketýři: D'Artagnan,  François Civil, Vincent Casse, film, recenze, magazín KULT* Brno

Hodnocení: 80%

IMDB: 71% 
ČSFD: 77%

Tři mušketýři: D‘Artagnan
Martin Bourboulon
Premiéra: 6. dubna 2023
www.bioscop.cz

KULT Máš předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – KULT* vám doneseme až pod nos.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů. 

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Literární série Zaklínač Andrzeje Sapkowského byla několik desítek let...
Top
Recenze
Film
Historické drama Jeanne du Barry – Králova milenka představuje...
Recenze
Knihy
Ondřej Veselý je organizátorem dobročinné sbírky s názvem Vánoční...
Recenze
Divadlo
Jeden Hamlet mu nestačí. Stanislav Moša na to v Městském divadle Brno...