Recenze

Torey L. Hayden nahlíží do terapie Přehlížené holky

Torey Hayden je autorkou řady velmi úspěšných románů, které představují skutečné příběhy z prostředí škol pro děti s poruchami chování. 

Přehlížená holka,Victoria Lynn Hayden, recenze, magazín KULT* Brno
Knihy

Torey L. Hayden popisuje příběh empatické dvanáctileté Velšsko-anglické dívky Eloise, která si za svůj krátký život prožila opravdu hodně. V knize pedagožka a rodinná terapeutka postupně odkrývá rodinná zapomenutá traumata, se kterými se Eloise vyrovnává s pomocí imaginárního světa. Je bohatý vnitřní život pro dívku skutečně útočištěm nebo pastí?

Eloise Jonesová je energická dvanáctiletá Velšsko-anglická dívka s nelehkou minulostí. Drogově závislý otec, psychicky labilní matka a násilnický pedofilní otčím. Eloise je nucena žít v citově chladném prostředí, následovaným rychle se měnící péči pěstounů. Náročné dětství a rozvinuté poruchy chování přimějí dívku navštívit speciální pedagožku a rodinou terapeutku Američanku Torey. Eloise věří, že Toreyi je její poslední spása a porozumí jejímu fantazijnímu světu s hlavní hrdinkou Olivií.

Torey L. Hayden čtenářům nabízí jedinečnou příležitost nahlédnout behaviorální kognitivní terapie, kterou ve své praxi s dětmi využívá. Pojmenovávání emocí, využívání všech lidských smyslů ve tvoření nebo zapisování vlastních pocitů do deníku. A i přesto, že se v současnosti jedná o nejúčinnější druh terapie, na Eloise má opačný efekt a odmítá spolupracovat. Torey proto vymýšlí pro dívku individuální péči, aby cítila v bezpečí. Díky bedlivému naslouchání a pochopení Eloisina imaginárního světa a jeho dopadem na chování v realitě, je Toreyina pomoc úspěšná.

Přehlížená holka,Victoria Lynn Hayden, recenze, magazín KULT* Brno

Příběh je složen z 27 na sebe navazujících kapitol. Kapitoly jsou složené převážně z terapeutických rozhovorů Torey s Eloisem, prolínajícím se vysvětlením dané terapie. Tím, že jsou kapitoly relativně krátké, děj hezky a rychle odsýpá. Na obálce knihy je netradiční barevnou kresbou znázorněna Eloise s hrnkem čaje, který se v průběhu knihy stává rituálem zahájení terapie. Žlutá, oranžová, zelená a červená rozzařuje nelehký příběh i ve většině případech pochmurné velšské počasí.

Knihu doporučuji všemi deseti. Oblast psychologie a psychoterapie mě vždy zajímala, takže jsem díky zpracování Přehlížené holky dostala příležitost přečíst si i příběh z praxe. Dozvěděla jsem se, co všechno práce v sociálních službách obnáší a že i pouhá ochota a potřeba pomoci může i odborníky mnohdy zavést do nesnází. Domnívám se, že si většina z nás nedokáže představit, co strašného v životě děti ze sociálně patologického prostředí musely každý den prožívat a někteří z nich i nadále prožívají. 

Hodnocení: 93 %

Přehlížená holka
Torey L. Hayden
PORTÁL s. r.o., 2022

Přehlížená holka,Victoria Lynn Hayden, recenze, magazín KULT* Brno
KULT Máš předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – KULT* vám doneseme až pod nos.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů. 

Mohlo by vás zajímat

Top
Recenze
Film
Měřeno diváckým nadšením a mediální pozorností, platí The Last of Us...
Top
Recenze
Film
V září 2022 měl ve slovenských kinech premiéru snímek Piargy česko...
Recenze
Zábava
Oltree je neobvyklý název deskové hry, jež má za cíl zabavit 2–⁠4...
Top
Recenze
Divadlo
Majitel francouzského divadla a režisér Filip Martén má problém...