Článek

Ti druzí (Spirit level)

Ti druzí, Spirit level, Městské divadlo Brno, Petr Gazdík. Magazín KULT* Brno
Divadlo
Duchařská komedie o jednom velkém vánočním zázraku

Nápad napsat duchařskou hru se zrodil v hlavě anglické scenáristky a dramatičky Pam Valentine, a to v jedné starobylé chalupě na samotě u Basingstoku v Hampshiru. Není divu, že zrovna tam. V tom stavení totiž strašilo.

Jack Cameron, proslulý autor detektivek, a jeho okouzlující choť Susie podnikli během dovolené u italských jezer soukromou vyjížďku na člunu a utopili se. Jacka jakožto typického ateistu poslal svatý Petr od nebeské brány šupem zpátky na zem; Susie v ráji mohla zůstat, ale coby milující manželka svého muže neopustila.

Společně pak ve stadiu či na úrovni duchů (spirit level) obývají své někdejší venkovské hnízdečko, starou chalupu kdesi v Hampshiru, kterou po jejich smrti spravuje jako objekt k pronajmutí jedna realitní kancelář.

Jenže posmrtný život bez jídla, pití, spánku, nakupování a milování je docela nuda, jak shodně přiznávají manželé Cameronovi. Jisté povyražení nacházejí toliko ve šprýmech či malých zlomyslnostech, jimiž jednak vyvádějí z míry realitního agenta Marka Webstera a jednak vyhánějí nájemníky.

Také čtěte
Devět křížů znají motoristé coby odpočívadlo blízko Brna nedaleko exitu 168 dálnice D1. V Městském...

Paradoxně totiž chalupu pořád ještě pokládají za své vlastnictví a jako duchové chtějí mít i svůj klid. Ale v případě posledních zájemců o pronájem – mladých manželů Willisových – udělají výjimku: Nejenomže se je nesnaží od jejich úmyslu odradit, ale dokonce s nimi začnou sympatizovat.

Hra Pam Valentine je jednou z těch, které nám připomínají prosté, leč nadmíru podstatné věci. Třeba elementární lidské potřeby, jako jsou citová náklonnost, sounáležitost, nezbytnost porozumění a úcty, pochopitelně víra (chcete-li); nebo to, že největším smyslem života je láska a největším darem života je dítě. Jako správná romantická komedie nám odkazuje poselství, že budeme-li k sobě milí a zdvořilí, bude svět v pořádku.

Překladu a režie hry se ujal Petr Gazdík, syn nedávno zesnulé dlouholeté členky souboru Městského divadla Brno Jany Gazdíkové. V hlavních rolích se objeví: Petr Halberstadt, Alena Antalová, Svetlana Janotová a Ondřej Halámek.

Premiéra se odehraje 8. a 9. října 2022 na Činoherní scéně Městského divadla Brno.

Přehled představení a vstupenky naleznete zde.

Top
Divadla

Lidická 1863/16, Brno

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Gamebooky – knihy, jež nejen čtete, ale také v nich rozhodujete o...
Top
Článek
Knihy
Zdá se, že se tento „trend“ prozatím výrazněji promítl pouze do děl...
Top
Recenze
Knihy
Kdybychom měli jmenovat několik autorů, jejichž dílo posunulo hranice...
Článek
Knihy
Podzim bývá ve světě knih jedním z nejrušnějších období. Pojďme se...