Článek

Teplárny Brno pomáhají měnit město k lepšímu

Teplárny Brno, magazín KULT* Brno
Bydlení

Brno je vyhledávanou adresou. Nemalý podíl na tom mají i Teplárny Brno, které hledají rovnováhu mezi efektivností výroby tepla i elektřiny a udržitelností. Vždyť bez spolehlivého tepla nemůže žádná metropole fungovat. Nejen to. Firma se stala v Brně také lídrem elektromobility. Rozšíření ekologické dopravy by totiž městu ulevilo o asi 150 000 tun CO2.

Většina obyvatel Brna bydlí v bytovém domě, kde je prakticky nemožné vytáhnout z okna prodlužovačku a začít dobíjet elektromobil. Pro rozvoj elektromobility a to nejen v Brně je proto naprosto zásadní vyřešit takzvané komunitní pomalé nabíjení. Právě na výstavbu sítě těchto pomalých dobíjecích stanic se Teplárny Brno specializují. Z dosavadních čtyřiceti jich bude do konce roku 2023 dvojnásobek, navíc s co největším využitím solární energie. Tyto stanice jsou zejména situovány do oblastí s hustou zástavbou, aby si i obyvatelé sídlištních bytů, kteří nemají garáž, mohli nabíjet elektromobily v okolí svého bydliště. Jejich počet by se mohl rychleji zvyšovat.

Teplárny Brno, magazín KULT* Brno

Velký důraz je v dnešní době kladen na zajištění energetické soběstačnosti Brna. Na snižování spotřeby zemního plynu naštěstí pracovaly Teplárny Brno už před energetickou krizí. Ta plány urychlila a znovuoživila projekt na výstavbu horkovodu z Dukovan. 

Do deseti let by pak zdejší domácnosti, školy, nemocnice či průmyslové podniky mohlo hřát teplo, které z poloviny vyrobí Teplárny Brno jednak spalováním dřevní štěpky v novém biomasovém kotli na provoze Brno-sever a jednak prostřednictvím nového kotle ve spalovně z odpadu; druhou polovinu spotřeby by zajistil napaječ z jaderné elektrárny. „Odtud by měly proudit do Brna dva miliony GJ tepla ročně. Což znamená úsporu 135 000 tun CO2, tedy jako by z města zmizelo 35 tisíc aut se spalovacím motorem,“ uvedl generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon. Brno tak nadále zůstane skvělým místem pro bydlení.

* PR

Web: https://www.teplarny.cz/
email: mail@teplarny.cz
Ústředna: 545 161 111

<>

Mohlo by vás zajímat

Článek
Historie
Historie svíček se váže k problematice svícení od počátků lidstva...
Článek
Historie
Přestože John Fitzgerald Kennedy úřad prezidenta Spojených států...
Článek
Zdraví
O pojmu mindfulness, pod nímž si mnoho z nás nejspíš představí zejména...
Článek
Skvěle strávený čas s divadlem je nejlepší dárek. Dejte svým blízkým...