Recenze

Televizní kriminálka pro kina

Thriller Stínohra vypráví o tragicky ovdovělém Janovi, který bojuje s vinou za partnerčinu smrt

Stínohra, film, Peter Bebjak, recenze, magazín Kult* Brno
Film
Musí vzít spravedlnost do svých rukou, když pachatel vraždy jeho partnerky dostane možnost vyhnout se trestu.

Málokteré jméno se v poslední době objevuje v titulcích českých a slovenských filmů i televizních seriálů tak často jako Peter Bebjak. Rodák ze západoslovenského městečka Partizánske snímky točí, píše i produkuje, případně v nich hraje. Nejnovější z nich se jmenuje Stínohra.

Coby režisér je Peter Bebjak podepsaný například pod romantickým Meruňkovým ostrovem, hororem Zlo nebo válečnou Zprávou. Největší stopu ovšem prozatím zanechal na poli kriminálního thrilleru (Čára, Devadesátky). Do stejného ranku spadá i Stínohra. Zápletka rozhodně nepatří mezi originální. Hlavnímu hrdinovi zavraždí manželku. On si to vyčítá. Propadne alkoholu. Začne boxovat. Postupně naráží na stále více indicií, které pozadí zdánlivě jasného zločinu zkomplikují do té míry, že se rozhodne vzít spravedlnost do svých rukou…

Stínohra, film, Peter Bebjak, recenze, magazín Kult* Brno

Přesto se dá říct, že vidět Stínohru v kině se vyplatí. Ani po audiovizuální stránce sice nezapře inspiraci v nekonečné řadě moderních příspěvků do zastřešujícího žánru. V  tomto směru ovšem dalece převyšuje drtivou většinu kolovrátkové české krimi produkce. Představitel ústřední role Milan Ondrík (známý hlavně z vynikajícího dramatu Budiž světlo) navíc dokáže prodat své charisma a ani na chvíli nepůsobí nevěrohodným dojmem, což zdaleka nebývá pravidlem. Před více než deseti lety měl premiéru zdařilý debut Miroslava Ondruše s názvem Vendeta. Ačkoli v  něm hráli hlavní role Ondřej Vetchý a Oldřich Kaiser, moc diváků nezaujal a dnes si na tento film vzpomene málokdo. Jestli stejný osud potká i tematicky spřízněnou Stínohru, se teprve uvidí, ale navzdory její šablonovitosti by to přece jen byla škoda.

Hodnocení: 60 %

Stínohra
Peter Bebjak
Premiéra 7. dubna 2022
www.falcon.cz

KULT Máš předplaceno?

Máš předplaceno?

Další číslo ti neunikne – KULT* ti doneseme až pod nos. A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů. 

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Film
Psal se rok 2003, když Janu Duškovi diagnostikovali nevyléčitelnou...
Recenze
Film
Film se odehrává v oděské věznici, kde si odpykávají své mnohaleté...
Recenze
Divadlo
Verdiho operu na temné téma uvedlo jako poslední premiéru této sezóny...
Recenze
Knihy
Kniha pojednává o splněném snu Honzy i o Černobylu a o tom, co tam...