Recenze

Těhotné ženy za mřížemi

Zhodnocení dokumentárního drama 107 matek

107 matek, dokumentární drama v koprodukci Česka, Slovenska a Ukrajiny vypraví o těhotných ženách ve vězení. Magazín KULT* Brno
Film
Hlavní hrdinka Lesja v podání Maryny Klimové

Distribuční společnost Artcam Films přináší do českých kin takzvaně artová dramata z celého světa. V nedávné době se jednalo třeba o íránské road movie Na cestě nebo islandskou baladu Ada. Snímek nazvaný 107 matek vznikl v koprodukci Slovenska, Česka a Ukrajiny. A i ten si rozhodně zaslouží pozornost.

Titulní numero označuje počet ukrajinských trestankyň, z jejichž výpovědí scénář filmu vychází. Odehrává se v oděské věznici, kde si odpykávají své mnohaleté tresty pachatelky závažných, převážně hrdelních zločinů. A aby toho na citlivější diváky nebylo málo, nejedna z nich sem nastoupí ve chvíli, kdy jí pod srdcem roste nový život. Platí to i pro mladou Lesju, kterou můžeme vedle jedné z bachařek označit za hlavní hrdinku – byť zde není toto slovo zrovna namístě.

Také čtěte
Málokteré jméno se v poslední době objevuje v titulcích českých a slovenských filmů i televizních...

Příběhů zpoza pomyslných mříží kriminálu už bylo odvyprávěno mnoho. Slovenský režisér Peter Kerekes a scenárista Ivan Ostrochovský ústřední téma i všeobjímající prostředí pojímají jinak, než bývá zvykem. Chybí akce, prvoplánově srdcervoucí scény i naturalistické zdůrazňování bezvýchodnosti. 107 matek má přesto potenciál publikem emocionálně pohnout, a to i jeho mužskou částí (bez ohledu na to, že na plátně se dospělí muži prakticky neobjevují).

107 matek, dokumentární drama v koprodukci Česka, Slovenska a Ukrajiny vypraví o těhotných ženách ve vězení. Magazín KULT* Brno

Tvůrci toho dosahují dokumentárním stylem, důrazem na detaily v  pečlivě koncipované předkamerové realitě i civilně, a proto uvěřitelně pojatým Lesjiným osudem. Jedno z mnoha striktních pravidel, na nichž fungování filmové věznice stojí, totiž ukládá, že jakmile potomek oslaví třetí narozeniny, matka nadále splácející svůj dluh společnosti s ním ztrácí kontakt…

Úplný závěr 107 matek sice trochu zbytečně vybočí z  dosavadním vývojem nastavené linie, celkové kvalitě výjimečného díla tím však příliš neublíží.

Hodnocení: 70 %

107 matek

Drama / Dokumentární
Premiéra 5. května 2022
Režie: Peter Kerekes
Scénář: Peter Kerekes, Ivan Ostrochovský
Hrají: Maryna Klimova, Iryna Kiryazeva, Lyubov Vasylyna

Více o filmu

KULT Máš předplaceno?

Máš předplaceno?

Další číslo ti neunikne – KULT* ti doneseme až pod nos. A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů. 

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Film
Psal se rok 2003, když Janu Duškovi diagnostikovali nevyléčitelnou...
Recenze
Divadlo
Verdiho operu na temné téma uvedlo jako poslední premiéru této sezóny...
Recenze
Knihy
Kniha pojednává o splněném snu Honzy i o Černobylu a o tom, co tam...
Recenze
Film
První díly komediálního seriálu z dílny Netflixu Kominského metoda...