Článek

Tance v zahradách

Tance v zahradách, Filozofická fakulta Masarykovy univerzity, Magazín KULT* Brno
Hudba
Koncert v zahradě vily Löw-Beer (foto: Ensemble Opera Diversa)

Koncert plný světových i českých premiér navazuje na loni započatou sérii představení pod širým nebem, kterou odstartovalo vystoupení Krajina jako hudba s Ivou Bittovou v zahradě vily Löw-Beer. Tentokrát se můžete těšit 22. června na prostory atria Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v areálu Arne Nováka.

Program vystoupení, které začíná v 19:00 lemují světové premiéry dvou tanečních suit. Zatímco čtyřdílnou Českou zkomponoval Ondřej Šárek, ta skotská s názvem Scottish Serenade pochází z pera Filipa Holackého žijícího v Edinburghu.

Sám Ondřej Šárek o své skladbě poznamenává, že zde nenajdete žádné zharmonizované nebo variované lidové písničky. „Mým záměrem bylo inspirovat se kořeny a složit znovu hudbu k tanci.“

Filip Holacký o své suitě mluví jako o vícevěté skladbě tanečního charakteru pro fagot a smyčce, v níž jsou kontrastní věty povětšinou postaveny na rytmech skotských tanců, stejně jako posluchač může zaslechnout jejich melodiku a typické ornamenty.

Třetí světovou premiérou je krátká skladba Seconda prattica IV pro smyčce od letošního jubilanta Miloše Štědroně, podle kterého jde o krátké dílo pro smyčce z řady jeho skladeb, jimiž se snaží udržovat kontakt s dobou svých začátků, kdy byl zcela pohlcen Novou hudbou, atmosférou Darmstadtu, setkáním s hudbou Stockhausena, Bouleze.

„Zbylé“ dvě skladby zazní ve svých českých premiérách a představí sólově dva ne tak často exponované nástroje – éterické Concerto pro fagot od kanadského skladatele Marjana Mozeticha a humorný cyklus Now you hear me, now you don’t pro marimbu a smyčce od rakouského komponisty Kurta Schwertsika.

Jako sólisté se představí Pavel Horák a Martin Švec. Vše se odehraje pod taktovkou Patrika Červáka, který před diversním orchestrem stane vůbec poprvé. Vstupné na koncert je dobrovolné a v případě nepříznivého počasí se koncert uskuteční v aule v témže areálu (místnost C33).

Tance v zahradách, Filozofická fakulta Masarykovy univerzity, Magazín KULT* Brno

Mohlo by vás zajímat

Top
Recenze
Knihy
Alan Rickman, to není jen Severus Snape. Je to také Tybalt v Romeovi a...
Recenze
Knihy
Jen málokterá biografie vzbuzuje tak rozporuplné reakce, vášnivé...
Článek
Knihy
Zajímalo vás někdy, jak se z pouhého rukopisu stane skutečná kniha...
Top
Recenze
Film
Zatímco u růžové části letního fenoménu Barbenheimer byl úspěch de...