Tajemný kult odhaluje tesáky

Komunita vedená samozvaným spasitelem měla být místem, kde lidé žijí v lásce a harmonii.

Kult, Abby Davies, Domino, magazín KULT* Brno
Knihy

V roce 1987 šestiletá Love začíná vnímat kolem sebe změny. Ty nějak souvisí se strýčkem Saviourem, který vede jejich komunitu, ale i s odchodem jejího otce. V současnosti se zatím dva sourozenci vydávají na noční procházku, zatímco jejich nevědoucí rodiče spí v ložnici. Oba příběhy se co nevidět protnou v děsivých souvislostech. Britská autorka Abby Davies přichází se svým druhým románem s názvem Kult.

 

Již ve své prvotině spisovatelka velmi rada využívala rodinné motivy, které ale zasadila do poněkud děsivějšího kontextu. Zvolenými tématy připomíná například americkou spisovatelku Kairu Roudu a její román Oblíbená dceraV knize Kult Abby Davies relativně zdařile propojuje několik úrovní a žánrů a vytváří v konečném důsledku zajímavé a místy správně nepříjemné dílo.

Zatímco v ději z minulosti čtenář sleduje dospívání dívky Love, která žije uzavřená od okolního světa ve svérázné komunitě, v dějové lince ze současnosti se jedná o čistě detektivní zápletku, kdy zoufalí rodiče s pomocí policie pátrají po svých zmizelých dětech. Abby Davies obě části umně propojuje. V pasážích z osmdesátých a devadesátých let systematicky buduje atmosféru něčeho plíživého, co postupně převrací zaužívaný řád komunity. Velmi dobře pracuje především s osobou strýčka Savioura a jeho postupným vymýváním myslí svým svěřencům. 

Kult, Abby Davies, Domino, magazín KULT* Brno

Zajímavé především je, že všechno sledujeme očima rovněž fanatické Love, která slepě následuje a kopíruje strýčkovy zvrácené praktiky. Autorka zde napínavě popsala, jak lehké může být podlehnout síle přesvědčivého jednotlivce a ve jménu nějakého vyššího cíle páchat ohavné činy. Pasáž ze současnosti pracuje se zcela jinou strukturou i náladou. Soustřeďuje se jednak na policistku Pearline a pak na rodiče, jejichž děti se ztratily v lese. Jak příběh postupuje, odhaluje se čím dál víc tajemství ze životů postav, ale i střípky, které pak doplňují příběh Love z minulosti.

V této části autorka již pracuje s o hodně méně originálními prvky než v dějové lince s Love. Prakticky využila téměř všechny zaužívaná klišé moderní detektivní školy. Je zde policistka, kterou trápí minulost, manželé, kteří se hádají, hysterická manželka na pokraji zhroucení, v duchu obviňující svého muže, že ji podvádí. Problémem především je, že nic z toho Abby Davies nedotáhla do konce. I klišé totiž může fungovat, pokud má dostatečně silné vyznění. Zde jsou všechny nitky jen naznačené, aby se chabě podtrhla osobnost jednotlivých postav, ale víc se s tím téměř nepracuje. Konflikt mezi manželským párem se urovná jedním krátkým rozhovorem, ze kterého čtenář jejich pohnutky vůbec nepochopí.

Také čtěte
Dlouho očekávaný přelomový román o ženách, víře a zlu.

Stejně je to i s Pearline. Autorka se snad snažila dovést policistku k nějaké katarzi skrze vyústění příběhu, to se jí ale podařilo jen částečně. Náhlé vnitřní vypořádání se s problematickým dětstvím proběhne opět hodně zkratkovitě a nedůvěryhodně.

O hodně lépe pracuje autorka s charaktery v první části románu. Dalo by se říct, že kdyby se příběh soustředil jenom na tuto dějovou linku, byl by mnohem poutavější.

Kult od Abby Davies je zábavná a napínavá jednohubka, na kterou ale náročnější čtenář zanedlouho zapomene. Nutno ale říct, že tato autorka přichází s poměrně zajímavými nápady a určitě bude dobré sledovat, s čím knižní trh překvapí příště.

Hodnocení: 70 %

Kult
Abby Davies
Nakladatel: Domino
2022

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Divadlo
Babička Boženy Němcové z 19. století byla natolik slavná, že se o ní...
Recenze
Knihy
Dnes šedesátiletý Quentin Tarantino patří mezi nejoslavovanější tvůrce...
Recenze
Lze oživit tak primitivní hru, jako jsou piškvorky? Jistě. Pokud do ní...
Recenze
Knihy
Literární série Zaklínač Andrzeje Sapkowského byla několik desítek let...