Recenze

Tajemný kult odhaluje tesáky

Komunita vedená samozvaným spasitelem měla být místem, kde lidé žijí v lásce a harmonii.

Kult, Abby Davies, Domino, magazín KULT* Brno
Knihy

V roce 1987 šestiletá Love začíná vnímat kolem sebe změny. Ty nějak souvisí se strýčkem Saviourem, který vede jejich komunitu, ale i s odchodem jejího otce. V současnosti se zatím dva sourozenci vydávají na noční procházku, zatímco jejich nevědoucí rodiče spí v ložnici. Oba příběhy se co nevidět protnou v děsivých souvislostech. Britská autorka Abby Davies přichází se svým druhým románem s názvem Kult.

 

Již ve své prvotině spisovatelka velmi rada využívala rodinné motivy, které ale zasadila do poněkud děsivějšího kontextu. Zvolenými tématy připomíná například americkou spisovatelku Kairu Roudu a její román Oblíbená dceraV knize Kult Abby Davies relativně zdařile propojuje několik úrovní a žánrů a vytváří v konečném důsledku zajímavé a místy správně nepříjemné dílo.

Zatímco v ději z minulosti čtenář sleduje dospívání dívky Love, která žije uzavřená od okolního světa ve svérázné komunitě, v dějové lince ze současnosti se jedná o čistě detektivní zápletku, kdy zoufalí rodiče s pomocí policie pátrají po svých zmizelých dětech. Abby Davies obě části umně propojuje. V pasážích z osmdesátých a devadesátých let systematicky buduje atmosféru něčeho plíživého, co postupně převrací zaužívaný řád komunity. Velmi dobře pracuje především s osobou strýčka Savioura a jeho postupným vymýváním myslí svým svěřencům. 

Kult, Abby Davies, Domino, magazín KULT* Brno

Zajímavé především je, že všechno sledujeme očima rovněž fanatické Love, která slepě následuje a kopíruje strýčkovy zvrácené praktiky. Autorka zde napínavě popsala, jak lehké může být podlehnout síle přesvědčivého jednotlivce a ve jménu nějakého vyššího cíle páchat ohavné činy. Pasáž ze současnosti pracuje se zcela jinou strukturou i náladou. Soustřeďuje se jednak na policistku Pearline a pak na rodiče, jejichž děti se ztratily v lese. Jak příběh postupuje, odhaluje se čím dál víc tajemství ze životů postav, ale i střípky, které pak doplňují příběh Love z minulosti.

V této části autorka již pracuje s o hodně méně originálními prvky než v dějové lince s Love. Prakticky využila téměř všechny zaužívaná klišé moderní detektivní školy. Je zde policistka, kterou trápí minulost, manželé, kteří se hádají, hysterická manželka na pokraji zhroucení, v duchu obviňující svého muže, že ji podvádí. Problémem především je, že nic z toho Abby Davies nedotáhla do konce. I klišé totiž může fungovat, pokud má dostatečně silné vyznění. Zde jsou všechny nitky jen naznačené, aby se chabě podtrhla osobnost jednotlivých postav, ale víc se s tím téměř nepracuje. Konflikt mezi manželským párem se urovná jedním krátkým rozhovorem, ze kterého čtenář jejich pohnutky vůbec nepochopí.

Také čtěte
Dlouho očekávaný přelomový román o ženách, víře a zlu.

Stejně je to i s Pearline. Autorka se snad snažila dovést policistku k nějaké katarzi skrze vyústění příběhu, to se jí ale podařilo jen částečně. Náhlé vnitřní vypořádání se s problematickým dětstvím proběhne opět hodně zkratkovitě a nedůvěryhodně.

O hodně lépe pracuje autorka s charaktery v první části románu. Dalo by se říct, že kdyby se příběh soustředil jenom na tuto dějovou linku, byl by mnohem poutavější.

Kult od Abby Davies je zábavná a napínavá jednohubka, na kterou ale náročnější čtenář zanedlouho zapomene. Nutno ale říct, že tato autorka přichází s poměrně zajímavými nápady a určitě bude dobré sledovat, s čím knižní trh překvapí příště.

Hodnocení: 70 %

Kult
Abby Davies
Nakladatel: Domino
2022

KULT Máš předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – KULT* vám doneseme až pod nos.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů. 

Mohlo by vás zajímat

Top
Recenze
Film
Měřeno diváckým nadšením a mediální pozorností, platí The Last of Us...
Top
Recenze
Film
V září 2022 měl ve slovenských kinech premiéru snímek Piargy česko...
Recenze
Zábava
Oltree je neobvyklý název deskové hry, jež má za cíl zabavit 2–⁠4...
Top
Recenze
Divadlo
Majitel francouzského divadla a režisér Filip Martén má problém...