Recenze

Táborský a Teller učí anatomii smíchu

Recenze veselohry o smíchu.

Komedie o komikovi, Miroslav Táborský, recenze, magazín KULT* Brno
Divadlo

Divadlo Komediograf na skok v Brně! Činohra Komedie o komikovi v Kulturním centru Semilasso 8. února 2023 utočí na divákovu bránici. Komik v letech (ale stále ve formě) ve starším hotelu na okresním městě. Neví, že jeho konec se blíží s každým tikem nataženého budíku. Stihne předvést své nejlepší skeče? Co si řekne se svým „jájovským“ JÁ? Kdo ho to vlastně pořád navštěvuje?

Scénář i režie jdou za Lubošem Balákem. Komediograf je nazýván divadlem jednoho autora. Všechny hry totiž pochází výhradně od Baláka. To je ve skutečnosti největší Achillovou patou, protože představení se zasekává na absenci děje. Když už se lehce nastíní nějaká zápletka, do země ji zašlapávají laciné vulgárně-chlípné narážky.

Komedie o komikovi, Miroslav Táborský, recenze, magazín KULT* Brno

Miroslav Táborský jako stárnoucí komik a jeho kolega Filip Teller v mnoha rozdílných rolích (neodbytná fanynka, výstřední recenzent, neúspěšný student umělecké školy aj.) ještě před začátkem vyškolí diváky, jak se v průběhu večera správně chovat. Táborského humor je staromódnější, upjatější, ale rozumí si s loutkou a  břichomluvectvím. Tellerův projev je naopak svižnější a pro mě přirozenější. Dostává se mu také větších ohlasů publika. Pozitivní je, že si Komedie o komikovi dělá legraci z žánru jako takového.

Přehrávání a zveličování se stávají základními jednotkami, z nichž vyrůstají povedenější i trapnější vtipy, gagy a skeče. Sama jsem se drtivou většinu času nesmála, a to ani když jsem „musela“. Ostatní se řehtali často, takže fanoušky si inscenace najde. Nicméně mně se čas táhl neuvěřitelně pomalým tempem. Tragédie je svým způsobem lehký žánr, když nikoho nezaujme, řekne se, že to lidé nepochopili. Komedie? Ta se musí skutečně umět. Tam se nejde vymluvit vůbec na nic.

Komedie o komikovi, Miroslav Táborský, recenze, magazín KULT* Brno

Hodnocení: 45%

Komedie o komikovi
Komediograf (z Prahy) v KC Semilasso
Psáno z představení 8. 2. 2023
web: komediograf.cz/repertoar/repertoar-soucasny/komedie-o-komikovi/

KULT Máš předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – KULT* vám doneseme až pod nos.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů. 

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Zábava
Marvel United je hra spojující tahy figurkami, plnění úkolů, boje s...
Top
Recenze
Knihy
Tahle kniha primárně osloví spíše starší čtenáře/badatele, kteří na...
Top
Recenze
Zábava
Pokud jste hráli Star Wars Jedi: Fallen Order, nemusím pravděpodobně...
Recenze
Divadlo
Pozor, ať vám nevypadnou oči z důlků, protože se konverzační komedie...