Na minutku

Světoví pěvci vzdají v Brně hold Karlu VI., od jehož korunovace uplyne letos 300 let

Bacha na Mozarta!, Harmonie planet, magazín KULT* Brno
Hudba

Blíží se vrchol 11. ročníku brněnského koncertního cyklu Bacha na Mozarta! a dost možná celé hudební sezóny. Zazní koncertní provedení velkolepé opery Antonia Caldary Harmonie planet, která nejenže bude provedena v novodobé české premiéře, ale naprosto jedinečné je pěvecké obsazení, kdy v rolích planet vystoupí hned několik světových hvězd jako Andreas Scholl, Adam Plachetka, Valer Sabadus, Hana Blažíková a další. Dílo v podání souboru Czech Ensemble Baroque nastuduje a řídí dirigent Roman Válek přesně tři sta let od jeho premiéry ve Znojmě.

Osa Vídeň-Znojmo-Praha má za sebou kromě koncertních cest božského Amadea také jinou, a to podstatně slavnější hudební minulost.

Dvorní kapelník Karla VI. Antonio Caldara píše roku 1723 v souvislosti s pražskou korunovací vladaře oslavnou kantátu ke jmeninám císařovny Alžběty Kristýny. Královský pár ověnčený císařskými korunami setrval ve Znojmě několik týdnů a nastávající hudební slavnost byla rovněž oslavou požehnaného stavu panovnice, z něhož měl vzejít následník trůnu. Znojmo tak zažilo největší hudební událost ve své bohaté hudební historii. Císařská kapela, zpěváci, včetně pověstného kastráta Caresniho, předvedli gloriózní skladbu, kterou bychom dnes mohli směle přirovnat k rockové show. Pódia s hudebníky a dekoracemi byly ve slavnostním průvodu na alegorických vozech přitaženy na Horní náměstí. Císařskou kapelu obohatil početný orchestr premonstrátů Louckého kláštera. Sbory, sóloví pěvci a hudebníci tvořili dle dobových pramenů stopadesátičlenný ansámbl. Z kašny sv. Václava na Horním náměs teklo víno dvěma proudy a přihlížející dvořané i poddaní vytvořili neopakovatelnou atmosféru. 

Dílo u nás nebylo od své premiéry nikdy provedeno, a proto museli interpreti vytvořit moderní notové materiály z dobového rukopisu. Že je obsazení brněnského provedení zcela unikátní, dokládají znamenité umělecké životopisy jednotlivých umělců. Na jednom pódiu stanou dva sólisté metropolitní opery v New Yorku, sólisté předních světových barokních souborů i vítězové nejprestižnějších pěveckých soutěží. Milovníci opery, zpěvu a barokní hudby si tedy jednoznačně přijdou na své. Vstupenky jsou již v prodeji za zvýhodněné ceny.

HARMONIE PLANET

Koncert barokních hvězd

mimořádný koncert 11. sezóny cyklu Bacha na Mozarta!

Brno | út 7. 2. 2023 | 19:00 | Besední dům

<>