Článek

Stroje Leonarda da Vinci pro malé i velké

Stroje Leonarda da Vinci – unikátní výstava pro malé i velké v Technickém muzeu Brno. Magazín KULT* Brno
Historie
Technické muzeum v Brně ožilo díky strojům Leonarda da Vinciho

Když se řekne Leonardo da Vinci, vybaví se nám všestranný génius, jenž se věnoval nejen umění, ale i vědě a technice. Letos v dubnu uplynulo již 570 let od jeho narození, a proto Technické muzeum Brno připravilo pro své návštěvníky výstavu s názvem Stroje Leonarda da Vinci, kterou viděly již více než tři miliony lidí ve 21 evropských zemích.

Od začátku března si mohou návštěvníci Technického muzea Brno prohlédnout unikátní výstavu, kde najdou více než padesát modelů da Vinciho strojů, přičemž třetina z nich je interaktivních. Malí i velcí návštěvníci si mohou vyzkoušet různé typy jeřábů, kladkostrojů, kuličkových ložisek a také velkou zrcadlovou komoru, ve které se člověk může vidět ze všech stran. Poněkud zamrzí, že interaktivní exponáty nejsou jasně označeny, což možná některé návštěvníky odrazuje, aby si jejich fungování vyzkoušeli. Je však třeba ocenit, že některé modely jsou skutečně masivní, a návštěvník tak může zblízka obdivovat Leonardovo parní dělo, obří samostříl, vrtulník nebo samohybný vozík. Pro někoho ovšem může být mírně matoucí, že se mezi exponáty nachází i modely vynálezů, které Leonardo nikdy nevymyslel. Jedná se například o model šifrovacího stroje – cryptexu z knihy Dana Browna nebo velký model jízdního kola. Pokud návštěvník přehlédne některý z  popisků, může nabýt mylného dojmu, že i toto jsou skutečné výtvory renesančního génia. 

Stroje Leonarda da Vinci – unikátní výstava pro malé i velké v Technickém muzeu Brno. Magazín KULT* Brno

Kromě modelů Leonardových vynálezů nabízí výstava také velké tištěné reprodukce jeho slavných výtvarných děl, jako jsou Dáma s hranostajem, Poslední večeře nebo Mona Lisa. Návštěvníci v muzeu naleznou i reprodukci obrazu Salvator Mundi, což je v současnosti nejdražší prodaný obraz historie. Dále se zde nachází audiovizuální projekce a několik didaktických panelů, které popisují Leonardův život a další zajímavosti. Bohužel chybí panel, který by shrnoval, které z mistrových vynálezů se podařilo realizovat ještě za jeho života.

Foto: Archív Technické muzeum Brno

Stroje Leonarda da Vinci – unikátní výstava pro malé i velké v Technickém muzeu Brno. Magazín KULT* Brno

Stroje Leonarda da Vinci

Výstava s názvem Stroje Leonarda da Vinci nabízí výběr více než padesáti modelů da Vinciho strojů, které vytvořili italští řemeslníci přesně podle jeho plánů a návrhů.
Výstavu pořádá Technické muzeum v Brně ve spolupráci s produkční společností ARANEUS.

Mohlo by vás zajímat

Top
Rozhovor
Sport
Rozhovor s Petrem Bolhou se zakladatelem a organizátorem spolku...
Top
Rozhovor
Historie
Když jako dítě sníte o studiu historie a bydlení na nějakém zámku...
Top
Rozhovor
Jídlo a pití
„Jídlo, to je vášeň, požitek, rituál.“ Takto zní motto brněnské...
Rozhovor
Ostatní
S farářem svatojakubské farnosti v Brně Janem Pacnerem jsme si...