Recenze

Srdcervoucí sblížení paličaté ženy s gorilami

Nezapomenutelné zážitky s gorilami a jejich fascinující život popisuje tak věrně, že se při četbě sami ocitnete uprostřed pralesa.

Gorily v mlze, Dian Fossey, recenze, magazín KULT* Brno
Knihy

Patnáctiletý výzkum z dvacátého století podněcuje k přemýšlení i ve století současném. Americká badatelka Dian Fosseyová zasvětila život zvířatům nejvíce podobným lidem. Srdcervoucí sblížení jedné paličaté ženy s tlupou goril nabádá k zamyšlení nad životem primátů i člověka.

Dian Fosseyová čtenářům dává možnost nahlédnout do výzkumu a aktivní ochrany ohroženého druhu goril horských, jež žijí ve vysokohorské oblasti Afrického deštného pralesa. Autorka líčí nejen samotnou výpravu, ale také svou osobní transformaci a změnu způsobu přemýšlení, k němuž v letech 1932 až 1985 došla. Kniha Gorily v  mlze na  necelých třech stech stranách popisuje odhodlání a boj za záchranu zvířat i přírody pro budoucí generace. Americká badatelka dokazuje, jak náročné je získat si důvěru goril – a ještě těžší je si ji udržet. Čtenáři zjistí, že propast mezi zachováním základních morálních hodnot a zrazením vlastního živočišného rodu je hluboká a nevyzpytatelná. Fosseyová zajímavě propojuje badatelské poznatky, odbornou terminologii a praxí získaná fakta s obyčejným životem a emocemi goril, které jsou někdy téměř identické s lidskými – například samice Koko plačící při pohledu na pohoří Virunga. Používá květnatá, rozsáhlá souvětí, kterými citlivě a ohleduplně vykresluje okamžiky smutku i štěstí.

Gorily v mlze, Dian Fossey, recenze, magazín KULT* Brno

V poslední části publikace mají čtenáři příležitost nahlédnout do rodokmenu tlup. Konkrétně se jedná o 4., 5. a 8. skupinu. Spisovatelka tuto část zakončuje náčrtem rodokmenu při setkání s úplně první tlupou, jejíž součástí je alfa samec Kmotr. Úplně na závěr jsou detailně popsány typy rostlin, kterými se gorily před autorčinými zraky živily. Gorily v  mlze je zajímavě napsané dílo s  netradiční tematikou a zpracováním. Zapomenuté kouzlo panenské přírody v  kontrastu s  mocí a krutostí, které člověka dohánějí k jejímu vědomému ničení. Boj mezi nakrmením ega a vyslyšením hlasu srdce. Příběh neoblomného člověka, jenž i přes mnohé nezdary a komplikace zůstal věrný sám sobě, vzbuzuje i rozpaky. Byla Dian Fosseyová statečná a aktivní žena, která bojovala za práva a život vysoce ohrožených horských goril, přírodu, víru a naději jako takovou, nebo ji její vášeň přivedla k šílenství a ztrátě lidské identity?

Podle knihy byl v roce 1988 film, s Sigourney Weaver v hlavní roli. Filmové zpracování je na rozdíl od knižního méně autentické a chybí v něm emoce a příhody, které dělají knihu Gorily v mlze jedinečnou.

Hodnocení: 85%

Gorily v mlze
Dian Fosseyová
Rok vydání: 2022
Nakladatelství: CPress

KULT Máš předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – KULT* vám doneseme až pod nos.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů. 

Mohlo by vás zajímat

Top
Recenze
Film
V posledních letech se mohlo zdát, že česká pohádka patří jen na...
Recenze
Knihy
Torey L. Hayden popisuje příběh empatické dvanáctileté Velšsko...
Recenze
Zábava
Přibližně před rokem vyšla desková hra Na louce polského studia Rebel...
Recenze
Zábava
Desková hra Canvas minulý rok nabídla originální možnost vytvářet...