Na minutku

ŠPILBERK ŽIJE! Adventem

ŠPILBERK ŽIJE! Adventem. Přidá se i vila Tugendhat, magazín KULT* Brno
Volný čas

Kam vyrazit nasát tu pravou vánoční atmosféru? Muzeum města Brna zve na hrad Špilberk a do vily Tugendhat. Na hrad se vrací adventní veselí, jaké návštěvníci znají z let před koronavirovou pandemií. Minulý rok musel být program značně omezený, ale o to lepší bude letos. A přidá se i vila Tugendhat se svým vánočním programem.

Muzeum města Brna chystá dny plné zábavy a pohodové vánoční atmosféry, na kterých nesmí žádný Brňan chybět. Strom na velkém nádvoří hradu Špilberku bude oficiálně rozsvícen 1. prosince 2022, stejně jako vánoční projekce stromečku ve vile Tugendhat. Advent na Špilberku odstartují tvořivé dílničky, které budou probíhat každou sobotu od 26. listopadu do 17. prosince, vždy od 10:00 do 17:00. V rámci zakoupené vstupenky na dílničku se budou moct rodiče s dětmi podívat do stálých výstav na hradě zcela ZDARMA.

Děti si tak odnesou nejen krásný výrobek, ale také zážitek z výstavy. K adventu na Špilberku patří i tradiční dětský den. Letos nese název Čertovské Vánoce a možná přijde i anděl… Vánoční jednodenní akce pro celou rodinu na hradě Špilberku se bude konat 10. prosince od 10:00 do 17:00. Přichystaná je soutěžní vánoční hra aneb: zachráníš se splněním tří úkolů před čertem Barnabášem?

Na velkém nádvoří se bude konat jarmark chutí a vůní, a jak je tradicí, nebude chybět ani opékání špekáčků. Uvnitř hradu si budou moct děti vyrobit něco na památku ve tvořivých dílničkách, které tento den připravuje Muzeum města Brna ve spolupráci s Muzeem romské kultury. Děti nebudou ochuzené ani o divadýlko s pohádkou a letos se můžou těšit také na minikino nebo virtuální realitu od Zoo Brno. Až se setmí, program zakončí poutavá ohňová show. Vstup na akci je ZDARMA.

Týden před Vánoci bude Špilberk patřit duchovnu, ale také folkloru. Šťastné a veselé s Petrovem a Javorníčkem, to bude akce na velkém nádvoří, kde se v sobotu 17. prosince od 11:00 představí dětský folklorní soubor Javorníček Brno.

Dobu adventu si mohou hosté vychutnat rovněž v ikoně moderní architektury, vile Tugendhat. V rámci kulturních akcí se mohou těšit například na Vánoční filmovou projekci snímku Čarodějky z Eastwicku (15. prosince od 20:00), která proběhne s minibarem v technickém podlaží vily, nicméně hosté se o přestávce podívají i do slavného hlavního obytného prostoru vily. Na pondělí 19. prosince je naplánován koncert v rámci pořadu Umělecké pódium, kde si posluchači mohou v brněnské premiéře vyslechnout skladbu Patterns in a Chromatic Field od amerického skladatele Mortona Feldmana. Novinkou adventního programu ve vile jsou speciální komentované prohlídky pro děti pod názvem Adventní soboty s Miesem.

Více informací o akcích, prohlídkách a jak zakoupit či rezervovat vstupenky naleznete na www.vilatugendhat.cz a na www.spilberk.cz.

<>