Recenze

Škoda z každé rány, která nepadne vedle

Muzikál Devět křížů  vypráví starou moravskou legendu o ukrutném činu, který se podle kronik odehrál kolem roku 1540 v malé vísce nedaleko Velké Bíteše.

Muzikál Devět křížů, Městské divadlo Brno, magazín KULT* Brno
Divadlo

Devět křížů znají motoristé coby odpočívadlo blízko Brna nedaleko exitu 168 dálnice D1. V Městském divadle Brno ale vztyčují muzikál Devět křížů na základě pověsti, kdy prý v roce 1540 došlo k masakru svatebního průvodu, který se zrovna vracel z kostela ve Velké Bíteši zpět do Hlubokého.

Když spojí síly Robin Schenk, Petr Štěpán a Miroslav Ondra, vznikne autorský recept z kuchyně MdB na muzikál ve světové premiéře. Schenkova hudba se podobá filmové a je chytlavá díky pestré paletě hudebních nástrojů. Štěpán a Ondra texty navlékají hravými a dravými způsoby do podoby vkusného náhrdelníku, akorát scénu si dovedu představit v bohatším hávu. Dva kameny – ten Eliščin Světlany Janotové a Lukův Libora Matouše – o sebe křesají a vzniká hojně hereckých i pěveckých jisker. Jsou to však vedlejší postavy, které efektivně rozdmýchávají oheň na jevišti. Hajný Kudla Jiřího Macha představuje stěžejní a poctivou zápalnou šňůru celé inscenace. Jeho výkon graduje a záporáctví z něj čiší na všechny strany. „Já mu jámu klidně vykopu! Ba dokonce pomník mu u ní do kamene vytesám“. Jemné plamínky veselosti a bodrosti Adléty Lenky Bartošilcové pak vnášejí potřebný ženský prvek.

Poslouchat příběh o devíti ranách, které nepadly vedle? Kdo tvrdí, že je to holt smůla, být v nesprávný čas na špatném místě, ten se mýlí. Muzikál Devět křížů volá, že si často neuvědomujeme propojenost svých činů. Proměnlivost a nepředvídatelnost lidských citů a emocí je sice přirozená, ale pořád dokáže napáchat i více než devět škod.

Muzikál Devět křížů, Městské divadlo Brno, magazín KULT* Brno

Devět křížů
Městské divadlo Brno
Psáno z představení 22. 9. 2022

KULT Máš předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – KULT* vám doneseme až pod nos.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů. 

Mohlo by vás zajímat

Top
Recenze
Film
V posledních letech se mohlo zdát, že česká pohádka patří jen na...
Recenze
Knihy
Torey L. Hayden popisuje příběh empatické dvanáctileté Velšsko...
Recenze
Zábava
Přibližně před rokem vyšla desková hra Na louce polského studia Rebel...
Recenze
Zábava
Desková hra Canvas minulý rok nabídla originální možnost vytvářet...