Recenze

Sázka na Toma Cruise a jistotu

Napjatě očekávané pokračování filmového hitu z roku 1986

Top Gun: Maverick, Tom Cruise, Magazín KULT* Brno
Film
Hlavní atrakcí snímku je Tom Cruise.

Máte rádi Toma Cruise? Zajímají vás stíhačky, případně vojenská technika obecně? Patří první Top Gun mezi vaše oblíbené snímky? Stále nemáte dost reminiscencí na hity osmdesátých let? Pakliže jste alespoň na jednu z těchto otázek odpověděli kladně, největší filmový trhák poslední doby už jste nejspíš viděli. Top Gun: Maverick si však dokáže podmanit i nás ostatní.

Nechybělo mnoho a i druhý Top Gun natočil režisér toho původního Tony Scott. V srpnu 2012 ovšem ukončil vlastní život skokem z mostu, zřejmě kvůli neoperovatelnému nádoru na mozku. A tak se stalo, že projekt plánovaný skutečně velmi dlouho dostal svým způsobem na starosti o třicet let mladší Joseph Kosinski. Líbil by se Scottovi výsledek? Těžko říct.

Top Gun zaznamenal ve své době obrovský úspěch, s odstupem let jsou názory na něj mnohem pestřejší. Shrnout je můžeme do dvou hlavních proudů. Řada lidí na tento film odkazuje pokaždé, když má vysvětlit, co všechno je na kinematografických 80. letech odpuzuje. Zmiňují militaristický, až náborový charakter snímku nebo nestravitelný patos. Fanoušci, kteří si dokáží udržet patřičný odstup, naopak oceňují svěže videoklipovou formální stránku nebo téměř neskrývanou queer rovinu ve vztazích mezi letci. Dá se říct, že Tony Scott se tehdy (rozhodně ne naposledy) utrhl z příslovečného řetězu.

Top Gun: Maverick, Tom Cruise, Magazín KULT* Brno
Tvůrci se snažili minimalizovat počítačové efekty.

Top Gun: Maverick by mu proto mohl připadat jako příliš usedlá sázka na jistotu. Sázka, která co do diváckého zájmu a z něj plynoucích tržeb překonala všechna opakování. Hlavní důvod je prostý: Tom Cruise. Ano, tak jednoduché to zřejmě je. Herec koketující s mírně řečeno kontroverzní scientologickou církví a schopný kvůli zdánlivé maličkosti udělat ze života peklo kterémukoli ze svých kolegů se postupem času vypracoval v dost možná nejblyštivější hvězdu Hollywoodu. Sám o sobě je značkou, zárukou filmové události a až na naprosté výjimky i kvality. Naposledy se na plátnech kin objevil před necelými čtyřmi lety v šestém pokračování série Mission: Impossible, což znamená nejdelší pauzu za celou Cruisovu kariéru. A jak vidno, svět na něj ani náhodou nezapomněl.

Jeho uznávaný i obávaný perfekcionismus z druhého Top Gunu prýští na všechny strany. Příběh zrcadlí originál, brnkání na nostalgickou strunu musí slyšet i člověk, který první Top Gun viděl naposledy před deseti a více lety. Po technické stránce se očekávatelně jedná o špičku akčního žánru, potěší „starý“ přístup k řemeslu s minimem speciálních efektů. Především po zvukové stránce je Maverick dechberoucím zážitkem.

Od prvního Top Gunu uplynulo 36 let. Stejná doba dělila prvního Šíleného Maxe a jeho čtvrtý díl z roku 2015. Návrat to byl vskutku impozantní, o autorovi celé tetralogie Georgi Millerovi rázem všichni mluvili jako o vizionáři. Top Gun: Maverick takovým zjevením určitě není. Jestliže od něj něco podobného ani nečekáte, máte nejvyšší čas zajít si do kina a nechat se bavit.

Hodnocení: 80 %

Top Gun: Maverick
Akční / Drama
Premiéra: 26. května 2022
Délka: 131 minut
Režie: Joseph Kosinski
Scénář: Ehren Kruger, Eric Warren Singer, Christopher McQuarrie
Kamera: Claudio Miranda
Hudba: Harold Faltermeyer, Hans Zimmer, Lady Gaga
Hrají: Tom Cruise, Miles Teller, Jennifer Connelly, Jon Hamm, Monica Barbaro, Glen Powell, Bashir Salahuddin, Charles Parnell, Ed Harris, Val Kilmer...

KULT Máš předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – KULT* vám doneseme až pod nos.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů. 

Mohlo by vás zajímat

Top
Recenze
Zábava
Pokud jste hráli Star Wars Jedi: Fallen Order, nemusím pravděpodobně...
Recenze
Divadlo
Pozor, ať vám nevypadnou oči z důlků, protože se konverzační komedie...
Recenze
Divadlo
Nevídaný skandál! Režisér Jan Hřebejk a herec Jaroslav Dušek se podílí...
Recenze
Divadlo
Pod pseudonymem Anatol na přelomu 19. a 20. století vystupoval...