Recenze

Roztočte kolo dobrodružství se Zoe

Sedmnáctiletá studentka Zoe miluje koně a svůj život. Ten se jí jednoho dne obrátí naruby..

Zoe, Dita Čikovová, Literatura česká, Pro děti a mládež, magazín Kult* Brno
Knihy
Otvírá se před ní svět, jaký doposud nepoznala. Zoe je bojovnice, ale stojí za to vyhrát?

Příběh vás vtáhne do osudu sedmnáctileté studentky Zoe, které se z minuty na minutu změní svět. Dokáže mladá dívka čelit situaci, kdy se stane svědkem vraždy s politickým motivem? Autorka si pohrává s detaily a střídá náhledy na situace očima různých postav, u nichž po počátečním formálním a pracovním vztahu dochází k intimnějšímu spojení

Román odkrývá příběh Zoe Kaledonové, která miluje koně. Radosti a strasti náctiletá slečna sdílí se svými přáteli. Příběh zachycuje proměnu z nenápadné studentky v odvážnou mladou ženu. Zoe se potýká s prvním milostným vzplanutím, ale i se změnou identity, při níž je vystavena dilematu, jak moc je ochotná obětovat sebe samu. Dita Čikovová nás vtáhne do života sedmnáctileté hrdinky ich formou vyprávění. Zato pohled policejního vyšetřovatele a jeho otce přibližuje er formou. Nejen u Zoe, ale i u další z postav, Francise Donnera, je znatelný vývoj osobnosti – z mladého muže, který si střeží soukromí, se stává dívčin ochránce. V  závěru propojuje pracovní povinnosti s  volným časem, který tráví se Zoe jízdou na koni nebo vycházkami se štěnětem Ronnym.

Zoe, Dita Čikovová, Literatura česká, Pro děti a mládež, magazín Kult* Brno
Otvírá se před ní svět, jaký doposud nepoznala. Zoe je bojovnice, ale stojí za to vyhrát?

Vyprávění se soustředí na to, co všechno musí Zoe pro usvědčení pachatele obětovat. Školní povinnosti kontrastují s  učením se role svědkyně odlišné identity. Bezstarostný život teenagerky je postaven do protikladu ke splnění náročného vojenského výcviku sebeobrany. Zoe je bojovnice, ale dokáže usvědčit vraha a vyhrát? To se zde bohužel nedozvíme, protože román má otevřený konec. Je otázkou, jestli se jedná o umělecký záměr, nebo zda se příběh dočká pokračování. Každopádně se jedná o zdařilé dílo s nevšední tematikou, určené nejen náctiletým čtenářkám.

Hodnocení 75%

Zoe
Dita Čikovová
Sursum, 2019

KULT Máš předplaceno?

Máš předplaceno?

Další číslo ti neunikne – KULT* ti doneseme až pod nos. A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů. 

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Film
Psal se rok 2003, když Janu Duškovi diagnostikovali nevyléčitelnou...
Recenze
Film
Film se odehrává v oděské věznici, kde si odpykávají své mnohaleté...
Recenze
Divadlo
Verdiho operu na temné téma uvedlo jako poslední premiéru této sezóny...
Recenze
Knihy
Kniha pojednává o splněném snu Honzy i o Černobylu a o tom, co tam...