Ráda své úkoly dokončuji

Rozhovor se senátorkou Jaromírou Vítkovou nejen o jejím senátorském působení.
Senátorka Jaromíra Vítková. Magazín KULT* Brno
Ostatní
boskovická rodačka, senátorka Jaromíra Vítková letos obhajuje svůj mandát.

Zkušená politička Jaromíra Vítková je už šest let členkou Senátu ČR, kde působí mimo jiné jako místopředsedkyně Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice. Letos kandiduje znovu, konkrétně za koalici SPOLU. Jestli právě jí dát ve dnech 23.–24. září 2022 svůj hlas, se můžete rozhodnout i na základě následujícího rozhovoru.

Od roku 1998, kdy jste prvně uspěla ve volbách, jste se postupně stala městskou i krajskou zastupitelkou. Jste senátorkou. Dokonce jste dvakrát kandidovala i do Poslanecké sněmovny. Podle čeho si vybíráte své cíle?

Do společenského dění jsem vstoupila již v lednu 1990 s tím, že budu ráda svobodně a pozitivně ovlivňovat naši společnost a pracovat pro náš lepší život. V roce 2002 jsem se stala místostarostkou, a s tím souvisela i kandidatura do zastupitelstva Jihomoravského kraje. Do Poslanecké sněmovny jsem kandidovala na nižších místech, spíše abych ji doplnila. Senát byl pro mě výzvou k uplatnění zkušeností z komunální politiky.

V roce 2019 jste jako senátorka převzala záštitu nad výstavou přibližující život kardinála Špidlíka – zmiňujete ho i na svých webových stránkách. Jaký jste měla k Tomáši Špidlíkovi vztah?

V roce 2019 jsem uspořádala celkem 15 kulturních a společenských akcí ke 100. výročí narození kardinála Tomáše Špidlíka. Výstava v Senátu byla jednou z nich. Kardinála Špidlíka jsem osobně poznala při jeho první oficiální návštěvě Boskovic v únoru 2004, několik měsíců po jeho jmenování kardinálem. Byla jsem oslovena jezuity, abych zorganizovala a zajistila jeho návštěvu. Měla jsem samozřejmě velkou trému, ale po několika minutách jsem cítila značnou úlevu. Kardinál Špidlík byl velmi vstřícný, měl pochopení pro druhé, oplýval humorem, energií a zájmem o nás i o dění v Boskovicích. Byl to zkrátka výjimečný člověk a na setkání s ním nelze zapomenout.

Také čtěte
Miloš Michlovský, rozhovor, Víno, Vinselekt Michlovský. Magazín KULT* Brno
Málokteré jméno rezonuje napříč moravskou a obecně českou vinařskou obcí s takovou silou jako...

Mezi vaše aktivity patří také osvětový projekt Mariánská triáda, který vznikl pro zvýšení zájmu o významná poutní místa na Blanensku. Máte již nějaké ohlasy?

Cestovní ruch je oblastí, ve které se pohybuji již řadu let, takže mám i povědomí o takzvané náboženské turistice. Poutní místa přitom nelákají pouze věřící. Jedná se totiž o významné kulturní památky, které vypovídají o historii a kultuře našich předků. Projekt Mariánská triáda jsem plánovala více let, ale neměla jsem podporu měst a obcí. Proto jsem se v roce 2020 rozhodla zafinancovat jej sama. Vytvořila jsem ve spolupráci s římskokatolickými farnostmi Křtin, Vranova u Brna a Sloupu v Moravském krasu naučný a turistický leták. Zájem je velký, dokonce se uvažuje o dotisku.

Jste pracovitá a aktivní žena, často chodíte mezi občany a diskutuje s nimi o aktuální problematice. Co dalšího se vám podařilo uskutečnit v regionu a považujete to za úspěch?

To je na dlouhou odpověď. Mám čtyři témata: dopravu, školství, památky a životní prostředí. V dopravě se dlouhodobě věnuji prosazování urychlení stavby silnice I/43, nově označovanou jako S73. Aktuálně mám radost z toho, že se bude realizovat kruhový objezd pod společností ALPS směr Boskovice. Jedná se o tzv. předinvestici. Povolení stavby, výkupy pozemků a výběr dodavatele se očekávají na podzim a termínem realizace je jaro 2023. Loni jsem hodně bojovala za zachování čtyřpruhu v úseku Svitávka – Moravská Třebová. Připojil se ke mně také Svazek obcí pro výstavbu rychlostní komunikace R43. Nakonec se mé úsilí vyplatilo a úsek Svitávka – Moravská Třebová bude opravdu ve čtyřpruhu.

V rámci školství se podařilo zachránit dětské skupiny, propojit ministerstva MŠMT a MPSV v předškolním vzdělávání. Tuto oblast mám celkem dobře zmapovanou a daří se projednávat dílčí problémy. Hodně jsem také řešila problematiku středisek volného času a zachování jejich aktivit. Pokud mám konkrétní podnět z terénu, tak se snažím ihned propojit aktéry s kompetentními osobami a problematiku rozdiskutovat. Někdy je to běh na dlouhou trať, ale pokud vydržím, přináší to výsledky. Podařilo se prosadit do Rámcového vzdělávacího programu polytechnické vzdělávání, a proto chci i nadále usilovat o větší prestiž řemeslných oborů.

Uspořádala jsem konferenci na téma památkové péče, ze které vyplynuly dílčí problémy, jako například problematika archeologických nálezů, kterou bych ráda otevřela v dalším období v Senátu. V oblasti životního prostředí jsem se věnovala zejména oblasti čistíren odpadních vod, jak obecně, tak také pro specifickou oblast Moravského krasu. Uspořádala jsem řadu seminářů pro starosty obcí.

Senátorka Jaromíra Vítková. Magazín KULT* Brno

Co považujete za důvod k obhajobě svého senátorského mandátu? Je vlastně v senátorském křesle možné pracovat cíleně pro svůj region? Jaké priority si dáváte za cíl v případě znovuzvolení?

Snažím se podporovat obce v mém regionu, a to jak velké, tak i ty malé. Moje obhajoba vyplývá z výše uvedeného, protože ráda úkoly dokončuji. Takže je třeba dále tlačit na urychlení realizace silnice S73, pokrytí území mobilním signálem, podporuji aktivity místních akčních skupin, spolupracuji s okresní hospodářskou komorou, atd. Dlouhodobě podporuji neziskové organizace a spolky, zvláště ty, které pracují s dětmi a mládeží. Prosazuji poctivou, odpovědnou a vstřícnou politiku.

Na svých stránkách se zmiňujete, že si ráda přečtete hezkou knihu. Mohla byste čtenářům KULTu nějakou doporučit?

V posledních týdnech jsem četla řadu románů, které nově nahlížejí na období druhé světové války a holocaustu. Jako například knížka Jakuby Katalpy Zuzanin dech. Pak jsem sáhla po knize Aleny Mornštajnové Listopád, kterou jsem musela zavřít, protože mně autenticky připomínala období před listopadem 1989 a současnou situaci na Ukrajině. Proto jsem se nakonec rozhodla doporučit čtenářům knihu Cheryl Strayedové Divočina popisující rozhodnutí mladé servírky vydat se na 1 770 km dlouhou pouť po americké Pacifické hřebenovce. Na cestě, kam se vydala, aniž by sama měla ponětí o vysokohorských túrách, překonává potíže hraničící s ohrožením života. Je to velmi napínavý příběh, který končí změnou jejího přístupu k životu.

Nedokážu si vůbec představit, že máte při takovém vytížení čas sama na sebe. Jak nejraději trávíte takové chvíle, když nastanou?

Ve volném čase se ráda věnuji svým čtyřem vnoučatům, se kterými je radost trávit chvíle venku i doma. A když mají svůj program, společně s manželem vyjedeme na kole nebo pešky navštívíme okolí, protože je u nás krásně.

Senátorka Jaromíra Vítková. Magazín KULT* Brno
Jaromíra Vítková. Magazín KULT* Brno
Jaromíra Vítková

Narodila se a žije v Boskovicích. V 90. letech se stala boskovickou zastupitelkou a mezi lety 2002–2016 působila jako místostarostka. V letech 2012–2020 působila v zastupitelstvu Jihomoravského kraje.

Od roku 2016 zastupuje občany v Senátu. Podařilo se jí tak například zachránit dětské skupiny, propojit MŠMT a MPSV v předškolním vzdělávání, prosadit zahrádkářský zákon a mnoho dalšího.

Celoroční předplatné magazínu KULTINO* Brno

Roční předplatné

4x do roka do vaší poštovní a e-mailové schránky

Mohlo by vás zajímat

Rozhovor
Bydlení
Chystáte se na novou kuchyň, obývák nebo rovnou na celý nový domov...
Rozhovor
Byznys
Úspěšně podnikat zdaleka nemusejí jen lidé středního a vyššího věku...
Rozhovor
Bydlení
V době, kdy úrokové sazby začínají jít dolů, mnozí přemýšlejí, zda...
Rozhovor
Byznys
Brněnská společnost ValmaX Led Eco, jež se zabývá projektováním a...