Princezna zakletá v čase 2 opět zdařile míchá pohádku s fantasy

Recenze filmu Princezna zakletá v čase 2

Princezna zakletá v čase 2, recenze, magazín KULT* Brno
Film

V posledních letech se mohlo zdát, že česká pohádka patří jen na televizní obrazovky a má nejlepší léta za sebou. V roce 2020 však měl premiéru film Princezna zakletá v čase, který poměrně zdařile mixoval tradiční pohádku s prvky moderní fantasy. Díky jeho úspěchu tedy nyní přichází jeho pokračování a zdá se, že tvůrci vsadili na stejný recept jako minule.

Film se nezdržuje sáhodlouhým úvodem a divák je ihned vhozen doprostřed děje. V prvních minutách je sice trochu zmatený, ale vše se poměrně brzy vyjasní a dojde i na krátkou rekapitulaci prvního dílu. Celkově je třeba ocenit, že docela spletitá pravidla pohádkového světa jsou divákům vysvětlena poměrně jednoduše, a tak se v ději nakonec budou orientovat i nejmenší diváci. 

Oproti prvnímu dílu se hlavní postavou stává sarkastická alchymistka Amélie, kterou opět hraje Eliška Křenková. Znovu dojde i na hrátky s časem. Amélie se díky runě času potkává se svým minulým já a učí se novým schopnostem. Vracejí se i princezna Ellena a princ Jan, a dokonce i prohnaná čarodějnice Murien. Hlavním protivníkem protagonistů se však stává čaroděj Alzar, který touží ovládnout svět magie pomocí pěti prvorun. Amélie se pak spolu s ostatními musí vydat do alchymistického města Ayra, aby našla cestu, jak ho zastavit.

Princezna zakletá v čase 2, recenze, magazín KULT* Brno

Dospělý divák si brzy všimne, že tvůrci si mnoho motivů půjčují z úspěšných hollywoodských trháků. Hlavní záporák tak trochu připomíná Thanose z marvelovek a vizuál Ayry byl nepochybně inspirován Bradavicemi. Zároveň je však třeba říct, že se nejedná o nějaké laciné a bezduché kopírování. Přestože registrujeme mnoho klišé, jako snímek funguje velmi dobře a daří se mu vytvářet vlastní rozsáhlý svět i mytologii.

Také čtěte
Pokud bych měl tento scenaristicko-režisérsko-producentský debut Jana Budaře shrnout pár slovy, řekl...

 

Vizuál je v rámci české produkce na špičkové úrovni. Dočkáme se epických průletů nad krajinou Oberonu i mnoha skvělých trikových záběrů. Ačkoli tvůrci samozřejmě nemohli pracovat s hollywoodským rozpočtem, podařilo se jim vytvořit uvěřitelný fantasy svět, který ani v nejmenším nepřipomíná televizní papundeklovou pohádku.

Mezi současnými českými pohádkami je tato výjimečná také v tom, že v ní dobře funguje i humor. Tvůrci odlehčují děj v těch správných chvílích a zároveň nesklouzávají k příliš dětinským nebo otravným vtipům. 

Princezna zakletá v čase 2, recenze, magazín KULT* Brno

Eliška Křenková znovu předvádí výborný herecký výkon. Zároveň je třeba říct, že její alchymistka, která vše ironicky glosuje s kamenným výrazem ve tváři, fungovala výrazně lépe jako vedlejší postava. Jako hlavní hrdinka působí zpočátku příliš apaticky a až ve druhé polovině filmu se dostává do situací, kdy z ní tato chladná a netečná maska padá.  

Mezi negativa snímku patří i občasné nelogické jednání hlavních postav a poměrně natahovaný závěrečný souboj. Princezna zakletá v čase 2 trvá přes dvě hodiny, což nemusí být pro nejmenší diváky úplně únosné. Jedná se však jen o drobné výtky. Film je sice směskou nepůvodních motivů, ale výsledek je nakonec nadprůměrnou podívanou, kterou si užije celá rodina.

Hodnocení: 75 %

Princezna zakletá v čase 2
Režie: Petr Kubík
Rok: 2022
Domácí premiéra: 17. listopadu 2022
http://www.bohemiamp.cz/

Kina

Minská 19, Brno

Další představení v místě

Top
Film
Kino Lucerna Brno
Film
Kino Lucerna Brno
Top
Film
Kino Lucerna Brno
Film
Kino Lucerna Brno
Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Lze oživit tak primitivní hru, jako jsou piškvorky? Jistě. Pokud do ní...
Recenze
Knihy
Literární série Zaklínač Andrzeje Sapkowského byla několik desítek let...
Top
Recenze
Film
Historické drama Jeanne du Barry – Králova milenka představuje...
Recenze
Knihy
Ondřej Veselý je organizátorem dobročinné sbírky s názvem Vánoční...