Recenze

Pokrok o skok, nejen o krok

anarchofreska o (ne)zcizitelné důstojnosti člověka

Bídníci, Divadlo Husa na provázku, recenze, magazín KULT* Brno
Divadlo

Bídníci v Divadle Husa na provázku. Cože? Ano – jakože fakt! Ale s jedním velkým upozorněním: TOHLE NENÍ MUZIKÁL. A že má nejslavnější dílo francouzského spisovatele Victora Huga z roku 1862 desítky filmových zpracování. Jako muzikál měli Bídníci premiéru už v roce 1980 a lidé si zpívají nejznámější hity v 21 jazycích. V Huse na to jdou jinak. Činoherně. A to mě moc baví.

Odvážná režie Michala Háby a dramaturgie Martina Sládečka ubírají vážnosti, dělají si z románu drze legraci. Funguje to. Netřeba se lekat, že na úkor plynulosti vyprávění. Celkový tok inscenace není narušený. Je tam klasická bídnická kostra s nejznámějšími postavami, ale nechybí ani Victor Hugo a persony, jež byste našli jen v románu, nikoliv ve filmu nebo muzikálu. Mezi klasickým provázkovským ansámblem skvěle funguje symbióza s umělci ze sdružení Ara Art, které se zaměřuje na podporu kultury a umění romské menšiny LGBT+. Jako Jean Valjean se představuje výkonný ředitel Arta Art David Tišer.

Domácí Dušan Hřebíček coby Victor Hugo a Dominik Teleky v roli Mariuse zajišťují, že se těšíte na každou další scénu. Pavlína Matiová vykresluje Fantine stejně dobře jako Milan Holenda a Růžena Dvořáková manžele Thénardierovy. Zažívají Bídníci v Hugově vyprávění opravdu bídu, nebo jsou spíš bídáci? Kdo je chudák a kdo mizera? Už v 19. století lidé (nejen ve Francii) nechtěli moc vnímat sociální rozdíly, nespravedlnost a těžký život napříč vrstvami společnosti. Sám Hugo by určitě předpokládal, že v 20. a 21. století si už nebudeme stavět žádné barikády – ani skutečné v  ulicích, ani ty virtuální. Dejme si pozor, aby život nikdy nebyl spíš než pokrok o krok úskok zpět.

Hodnocení: 90%

Bídníci
Divadlo Husa na provázku
Psáno z představení 11. 10. 2022
provazek.cz/cs/bidnici

KULT Máš předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – KULT* vám doneseme až pod nos.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů. 

Mohlo by vás zajímat

Top
Recenze
Film
V posledních letech se mohlo zdát, že česká pohádka patří jen na...
Recenze
Knihy
Torey L. Hayden popisuje příběh empatické dvanáctileté Velšsko...
Recenze
Zábava
Přibližně před rokem vyšla desková hra Na louce polského studia Rebel...
Recenze
Zábava
Desková hra Canvas minulý rok nabídla originální možnost vytvářet...