Pohled z mostu udeří i bez mostu

Pohled z mostu je hra amerického dramatika Arthura Millera.

Pohled z mostu, Městské divadlo Brno, divadlo, recenze,činohra, Čarodějky ze Salemu, magazín KULT* Brno
Divadlo
Toto vášnivé, hluboce lidské drama s výjimečnými hereckými příležitostmi nabízí již od doby svého vzniku strhující divácký zážitek.

Arthur Miller, největší  americký autor divadelních her 20. století, napsal drama Pohled z mostu. Jenže v něm není žádný most. Absenci mostu vyvažuje Petr Štěpán v ústřední roli. Hraje Edieho Carbone, přistěhovalce z Itálie, který žije v newyorském Brooklynu a pracuje jako přístavní dělník. Ponořte se do komorního dramatu antických rozměrů jen s 8 herci v Městském divadle Brno, které uchvacuje diváky od únorové premiéry.

Režie Stana Slováka se soustředí spíše na hloubku lidských duší, charaktery a emoce než na příběh. Očima místního advokáta Alfieriho sledujeme příjezd dvou nelegálních migrantů z Itálie do Edieho rodiny, který žije se svou manželkou Beatricí a její osiřelou neteří Catherine. Vše se zkomplikuje, když se přistěhovalec Rodolfo zamiluje do Catherine a chce si ji vzít. Víc než otcovské a příbuzenské city ke Catherine cloumají Ediem, jenž se navíc nesmíří, že už dávno není malá holka. 

Na scéně Jaroslava Milfajta dominují šedé krychle a kvádry. Diváci tak musí hodně zapojovat svoji představivost. Rozmanitější scénografie by hru rozhýbala, protože je dost statická a jednotvárná. 1 hodina a 45 minut se odehrává bez přestávky. Petr Štěpán coby Edie udržuje napětí po celou dobu, navíc je jeho projev civilní a umírněně intenzivní. Dynamika Markéty Sedláčkové jako Edieho manželky Beatrice převyšuje Barboru Slaninovou v roli Catherine. Vypravěč a advokát Petra Halberstadta provází, komentuje a nazírá na dění ze své vlastní perspektivy.

To, že v Pohledu z mostu chybí jakýkoliv most, je od Millera taková hádanka. Pohledů uvnitř sebe odkrýváme přehršel. Jaký je pohled na asimilaci nelegálních přistěhovalců? Co ve vás evokuje pohled směrem k posedlosti a touze ovládat v rámci rodiny? Dá se nahlížet na udavačství a zradu i jinak než formou pomsty? Přijměte most jako metaforu nadhledu. Pohled z mostu totiž skrývá dost skvostů.

Pohled z mostu, Městské divadlo Brno, divadlo, recenze,činohra, Čarodějky ze Salemu, magazín KULT* Brno
Největší americký divadelní autor 20. století Arthur Miller přispěl do pokladnice světového dramatu hned několika výjimečnými tituly.

Hodnocení: 65 %

Název: Pohled z mostu
Kde: Městské divadlo Brno
Psáno z představení 17. 2. 2023
Web: https://www.mdb.cz/inscenace/577-pohled-z-mostu

Top
Divadla

Lidická 1863/16, Brno

Další představení v místě

Divadlo
Městské divadlo Brno

Činoherní scéna

Divadlo
Městské divadlo Brno

Hudební scéna

Divadlo
Městské divadlo Brno

Činoherní scéna

Divadlo
Městské divadlo Brno

Hudební scéna

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Literární série Zaklínač Andrzeje Sapkowského byla několik desítek let...
Top
Recenze
Film
Historické drama Jeanne du Barry – Králova milenka představuje...
Recenze
Knihy
Ondřej Veselý je organizátorem dobročinné sbírky s názvem Vánoční...
Recenze
Divadlo
Jeden Hamlet mu nestačí. Stanislav Moša na to v Městském divadle Brno...