Na minutku

Planetka jménem Špilas

Planetka jménem Špilas. Magazín KULT* Brno
Ostatní
Vedle planet (3313) Mendel a (2073) Janáček je (401820) Špilas další planetou, která je spojená s Brnem.

Mezinárodní astronomická unie pokřtila planetku pohybující se mezi Marsem a Jupiterem (401820) jménem Špilas. Planetky si jako první všimli astronomové z kleťské observatoře – Miloš Tichý a Zdeněk Moravec – a to 30. září 1996. Jméno jí pak navrhli pracovníci brněnské hvězdárny. Do vesmíru se tím dostal nejen nejviditelnější symbol města Brna, ale poprvé i brněnský hantec.

Certifikát o pojmenování planety (401820) Špilas předala „křestní matka“ Jana Tichá a jeden z objevitelů Miloš Tichý do rukou primátorky statutárního města Brna Markéty Vaňkové právě na Špilberku. „Za dvě stě roků bylo pojmenováno více než dvacet tisíc planetek, pouze tisícina z nich je ale nějak spojena s naším městem,“ říká Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno.

A co o planetce (401820) Špilas zatím víme? Pohybuje se po výstředné dráze ve vzdálenosti od 280 do 540 milionů kilometrů od Slunce, tedy mezi dráhou Marsu a Jupiteru. Kolem Slunce oběhne jednou za 4 a půl pozemského roku. Nejspíš se jedná o těleso o průměru jen několika kilometrů, tedy jako z příběhů „Malého prince“. Stáří planetky (401820) Špilas je srovnatelné se stářím Sluneční soustavy, je tedy 6 milionkrát starší než hrad, jehož jméno získala.