Recenze

Planeta Krypton podněcuje k přemýšlení nad životem

Románový debut oblíbeného herce, scenáristy a režiséra Jiřího Mádla

Přitažlivost planety Krypton, Jiří Mádl, recenze, magazín Kult* Brno
Knihy
Jiří Mádl, Albatros, foto Kistýna Hadačová

Literární debut Jiřího Mádla vybízí čtenáře k zamyšlení. Hledání sebe sama a komplikované vztahy v rodině dozrávají na poli rané dospělosti hlavních hrdinů. Zvládne se mladá dvojice vypořádat se všemi nástrahami osudu? A může se vztah, jenž vznikl ve virtuálním světě, přetvořit do reality?

Patnáctiletý student biskupského gymnázia Martin a jednadvacetiletá Veronika se v roce 2007 seznámí v chatovací místnosti, kterou pojmenují Planeta Krypton. I oni, stejně jako většina jejich vrstevníků, rádi utíkají z  reality všedního dne do online prostoru, kde jsou sami sebou. Slibují si, že jde o bezpečné místo, takže vše vyřčené je v pořádku, protože se nikdy nesetkají tváří v tvář. Autor nahlíží situaci, kdy se dítě vypořádává s  rozvodem rodičů. Poukazuje na náhlou ztrátu bezstarostného dětství a pocit nutnosti být zodpovědný za štěstí druhých, který si Martin nese až do dospělosti. Veronika řeší ženská témata související s mateřskou láskou, která je vrtkavá a nedá se podmanit silou vůle. Kniha je vyrobená z ekologického, nenápadného materiálu. O to víc překvapuje čtenáře svým obsahem, jenž je plný nenadálých zvratů, emocí a myšlenek, které řeší nejen hlavní postavy, ale i běžní lidé.

Proměna ústřední dvojice z mírně naivních a životem proplouvajících adolescentů s myšlenkami na budící se sexualitu na zodpovědné strůjce vlastního osudu ukazuje, že s  pevnou vůlí a odhodláním je možné prakticky cokoli. Odpověď, jestli Martin a Veronika během sedmi let dozrají natolik, aby byli schopni spolu sdílet svoje radosti i strasti nejen v  online facebookové skupině, ale naživo, získají čtenáři v závěru románu. Přitažlivost planety Krypton je velice zdařilým dílem. Jiří Mádl se zaměřil na příběh z  běžného života, který zasadil do netradičního prostředí, což jeho prvotině přidává na uvěřitelnosti i originalitě.

Přitažlivost planety Krypton, Jiří Mádl, recenze, magazín Kult* Brno

Hodnocení 90%

Přitažlivost planety Krypton
Jiří Mádl
BizBooks, 2022

KULT Máš předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – KULT* vám doneseme až pod nos.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů. 

Mohlo by vás zajímat

Top
Recenze
Knihy
Alan Rickman, to není jen Severus Snape. Je to také Tybalt v Romeovi a...
Recenze
Knihy
Jen málokterá biografie vzbuzuje tak rozporuplné reakce, vášnivé...
Top
Recenze
Film
Zatímco u růžové části letního fenoménu Barbenheimer byl úspěch de...
Top
Recenze
Knihy
Kristýna Dostálová se se svou knihou Souboj princů stala vítězkou...