Na minutku

Pět let po šokujícím zločinu míří do kin dokument Kuciak

Dokument Kuciak: Vražda novináře, magazín KULT* Brno
Film

Chladnokrevná vražda investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové v únoru 2018 otřásla nejen Slovenskem. Proč museli zemřít? Dánský koprodukční dokument Kuciak: Vražda novináře rozplétá chapadla (nejen) slovenské mafie z cenné zahraniční perspektivy a s potřebným odstupem. 

Divákům přináší nikdy nezveřejněné záběry, málo známé informace a také autentické rozhovory s rodiči Jána a Martiny i s obhájcem hlavního obžalovaného podnikatele Mariana Kočnera. Unikátní policejní záběry a materiály vrhají na celý případ nové světlo.

Film Kuciak: Vražda novináře natočil oceňovaný režisér Matt Sarnecki. Příběh oligarchů, zkorumpovaných soudců, samolibých podnikatelů, prohnilé policie a bezskrupulózních politiků připomíná zápletku rafinovaného thrilleru, ačkoliv smutným faktem zůstává, že takto krutá byla a je skutečnost sama. Dokument vzbudil značný zájem už při světové premiéře v květnu 2022 na největším festivalu dokumentárních filmů v Severní Americe Hot Docs Festival v Torontu. Velká pozornost veřejnosti i médií provázela také evropskou premiéru na MFF Karlovy Vary 2022. Součástí festivalové delegace byl režisér Matt Sarnecki, producentky z Frame Films, blízká Jánova spolupracovnice Pavla Holcová i rodiče Jána a Martiny, kteří by se měli zúčastnit i slovenské premiéry. 

Oceňovaný dokument Kuciak: Vražda novináře se detailně zabývá nejen vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové, ale i následky této dramatické události, která na Slovensku vyvolala největší protesty od pádu komunismu. Ke zlomovým patří okamžik, kdy ředitelka a zakladatelka investigace.cz Pavla Holcová, která s Jánem Kuciakem dlouhodobě spolupracovala například na odhalování vlivu italské mafie na Slovensku, získá od nejmenovaného zdroje utajenou vyšetřovací složku k danému případu. Ta zahrnuje zabavené počítače a zašifrovanou komunikaci údajného strůjce celé tragédie: podnikatele úzce spjatého s vládnoucí politickou stranou. Ve spolupráci s redakcemi slovenských médií vzniká tzv. „Kočnerova knižnica“. Novináři při pročítání zašifrovaných zpráv zjišťují, že země se zmocnili zkorumpovaní oligarchové, soudci, policisté a vládu tvoří mafie. Nastává čas zúčtování… 

Dokument Kuciak: Vražda novináře vstoupí na Slovensku do kin 23. února – pár dní po 5. výročí tragické události. Česká premiéra následuje o měsíc později – 23. března v rámci MFF Jeden svět

 

<>