Na minutku

Paulo Coelho slaví dnes 76. narozeniny. V nakladatelství Argo vychází při této příležitosti jeho nová kniha Lukostřelec

Paulo Coelho, Lukostřelec, knihy, magazín KULT* Brno
Knihy
Foto: Philippe Cabidoche

Nová kniha světoznámého brazilského autora, kterého proslavil především román Alchymista, vypráví příběh o moudrosti stáří a o naplněném životě. Tecuja je vynikající lukostřelec, který se na stáří stáhl z veřejného života. Když ho však vyhledá jiný, ctižádostivý lukostřelec, který s ním chce změřit síly, Tecuja jeho výzvu přijme. Zároveň předává své celoživotní zkušenosti mladičkému vesnickému chlapci, v jehož rozbouřené mysli vyvstává mnoho otázek. 

Kniha shrnuje Coelhovu vlastní zkušenost s lukostřelbou, které propadl už jako mladý. „Při čtení se postupně dozvídáte všechno, co jsem se dozvěděl já, vše, co jsem potřeboval. Když vystřelíte šíp, nejde jen o to, zasáhnout terč – ve skutečnosti se musíte snažit pohlédnout na svět skrze luk. V onom okamžiku naprostého napětí předtím, než vypustíte šíp, jste s lukem propojeni. Jestli šíp zasáhne cíl, nebo ne, je zcela irelevantní. Jde o to, stát se lukem, šípem i samotným terčem.“

Paulo Coelho je považován za jednoho z nejvlivnějších spisovatelů dnešní doby, své knihy vydal ve více než 170 zemích v překladu do 88 jazyků, jejich náklad přesáhl 320 milionů výtisků. Coby nejpřekládanější autor světa je zapsán do Guinnessovy knihy rekordů. V roce 2007 byl organizací OSN poctěn prestižním titulem Posel míru.

Více o knize na stránkách nakladatelství Argo