Osudem rozbitá Hana nezůstane sama

Dramatický a napínavý bestseller Aleny Mornštajnové na jevišti!

Hana, recenze, Mahenovo divadlo, Alena Mornštajnová, Holocaust, magazín KULT* Brno
Divadlo

Cesta do pekel je dlážděná dobrými úmysly. Román Hana Aleny Mornštajnové (2017) je hit, proto Mahenova činohra Národního divadla Brno zpracovává divadelní adaptaci Martina Glasera. V hlavní roli s Petrou Lorencovou vypráví o třech židovských generacích ve Valašském Meziříčí, které zažívají trauma holocaustu.

Malá Mira Karásková jde v zimě i přes zákaz k vodě a spadne do ledové řeky. Za trest pak při návštěvě tety Hany, která přinese zákusky, nedostane ani jeden žloutkový věneček z místní cukrárny. Ostatní si na nich pochutnávají. Kromě Miry se celá rodina Karáskových nakazí břišním tyfem z kontaminovaných sladkostí. Máma, táta i dvě nejmladší děti zemřou. O Miru se začne starat Hana. Ta se chová zvláštně. Nosí si chleba po kapsách a s nikým moc nemluví. Okolí si myslí, že je divná.

Hana, recenze, Mahenovo divadlo, Alena Mornštajnová, Holocaust, magazín KULT* Brno
Uhrančivé osudy tří žen a jednoho století se odehrávají v působivé scénografii, s kompletním činoherním souborem a uchvacujícím hereckým výkonem hlavní představitelky.

Scéna Pavla Boráka sestává ze soustředných siluet domů symbolizujících absolutní provázanost. Důležité momenty se odehrávají i v přední části jeviště, jen s minimem kulis a rekvizit. Práce se světlem je decentní, ale navodí žádoucí atmosféru. V první polovině dominuje Mira Eleny Trčkové, které sedí jak poloha devítiletého dítěte, tak těhotné slečny. V Haně Petry Lorencové se mísí nekonečné utrpení se snahou dělat věci, jak nejlíp dovede. Pohybem i gesty vystihuje totální zničení člověka prokletého osudem.

Martin Sláma coby Karel Karásek chytne za srdce ztvárněním nebezpečné lásky k Rose Kateřiny Liďákové. Nejvíce mrazí z vědomí, že námět vychází ze skutečných událostí. Činohra Hana v Národním divadle Brno zrcadlí nezvratnost, ale i naději, lásku a neuvěřitelnou sílu lidskosti. Poselství je, že o minulosti musíme vědět co nejvíce, abychom neopakovali stejné chyby pořád dokola. Události v životě spolu vždycky souvisejí a určují směr, kterým se vydáváme.

Hana, recenze, Mahenovo divadlo, Alena Mornštajnová, Holocaust, magazín KULT* Brno

Hodnocení: 80%

Hana
Činohra Mahenova divadla (NDB)
Psáno z představení 3. 2. 2023
Web: ndbrno.cz/cinohra/hana/

Divadla

Malinovského nám. 1, Brno

Další představení v místě

Divadlo
Mahenovo divadlo
Divadlo
Mahenovo divadlo
Divadlo
Mahenovo divadlo
Divadlo
Mahenovo divadlo
Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Literární série Zaklínač Andrzeje Sapkowského byla několik desítek let...
Top
Recenze
Film
Historické drama Jeanne du Barry – Králova milenka představuje...
Recenze
Knihy
Ondřej Veselý je organizátorem dobročinné sbírky s názvem Vánoční...
Recenze
Divadlo
Jeden Hamlet mu nestačí. Stanislav Moša na to v Městském divadle Brno...