Recenze

Osudem rozbitá Hana nezůstane sama

Dramatický a napínavý bestseller Aleny Mornštajnové na jevišti!

Hana, recenze, Mahenovo divadlo, Alena Mornštajnová, Holocaust, magazín KULT* Brno
Divadlo

Cesta do pekel je dlážděná dobrými úmysly. Román Hana Aleny Mornštajnové (2017) je hit, proto Mahenova činohra Národního divadla Brno zpracovává divadelní adaptaci Martina Glasera. V hlavní roli s Petrou Lorencovou vypráví o třech židovských generacích ve Valašském Meziříčí, které zažívají trauma holocaustu.

Malá Mira Karásková jde v zimě i přes zákaz k vodě a spadne do ledové řeky. Za trest pak při návštěvě tety Hany, která přinese zákusky, nedostane ani jeden žloutkový věneček z místní cukrárny. Ostatní si na nich pochutnávají. Kromě Miry se celá rodina Karáskových nakazí břišním tyfem z kontaminovaných sladkostí. Máma, táta i dvě nejmladší děti zemřou. O Miru se začne starat Hana. Ta se chová zvláštně. Nosí si chleba po kapsách a s nikým moc nemluví. Okolí si myslí, že je divná.

Hana, recenze, Mahenovo divadlo, Alena Mornštajnová, Holocaust, magazín KULT* Brno
Uhrančivé osudy tří žen a jednoho století se odehrávají v působivé scénografii, s kompletním činoherním souborem a uchvacujícím hereckým výkonem hlavní představitelky.

Scéna Pavla Boráka sestává ze soustředných siluet domů symbolizujících absolutní provázanost. Důležité momenty se odehrávají i v přední části jeviště, jen s minimem kulis a rekvizit. Práce se světlem je decentní, ale navodí žádoucí atmosféru. V první polovině dominuje Mira Eleny Trčkové, které sedí jak poloha devítiletého dítěte, tak těhotné slečny. V Haně Petry Lorencové se mísí nekonečné utrpení se snahou dělat věci, jak nejlíp dovede. Pohybem i gesty vystihuje totální zničení člověka prokletého osudem.

Martin Sláma coby Karel Karásek chytne za srdce ztvárněním nebezpečné lásky k Rose Kateřiny Liďákové. Nejvíce mrazí z vědomí, že námět vychází ze skutečných událostí. Činohra Hana v Národním divadle Brno zrcadlí nezvratnost, ale i naději, lásku a neuvěřitelnou sílu lidskosti. Poselství je, že o minulosti musíme vědět co nejvíce, abychom neopakovali stejné chyby pořád dokola. Události v životě spolu vždycky souvisejí a určují směr, kterým se vydáváme.

Hana, recenze, Mahenovo divadlo, Alena Mornštajnová, Holocaust, magazín KULT* Brno

Hodnocení: 80%

Hana
Činohra Mahenova divadla (NDB)
Psáno z představení 3. 2. 2023
Web: ndbrno.cz/cinohra/hana/

KULT Máš předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – KULT* vám doneseme až pod nos.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů. 

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Zábava
Marvel United je hra spojující tahy figurkami, plnění úkolů, boje s...
Top
Recenze
Knihy
Tahle kniha primárně osloví spíše starší čtenáře/badatele, kteří na...
Top
Recenze
Zábava
Pokud jste hráli Star Wars Jedi: Fallen Order, nemusím pravděpodobně...
Recenze
Divadlo
Pozor, ať vám nevypadnou oči z důlků, protože se konverzační komedie...