Recenze

Oldřichu, dej si chlebíček

Hudební „crazy tragikomedie“ vzdávající hold nejen éře „filmů pro pamětníky“, ale především osobnosti Oldřicha Nového, který se zhruba před sto lety významně zapsal do dějin brněnského divadelnictví.

Starý dobrý Nový (Oldřich), Národní divadlo Brno (Divadlo Reduta), magazín KULT* Brno
Divadlo

Brněnská Reduta vynalezla stroj času! Jakmile vstoupíte do budovy Národního divadla Brno na Zelňáku, ocitnete se ve filmovém světě 30. let 20. století. Na moravském jevišti natáčí režisér Mac Frič nejnovější snímek. V něm Oldřich Nový jako dobrácký padouch obklopený Adinou Mandlovou, Lídou Baarovou i Jaroslavem Marvanem. Činohra Petra Stančíka Starý dobrý Nový (Oldřich) odpremiérovala v prosinci 2022. Otevřete oči – oni přichází. 

Když se řekne Oldřich Nový, většině lidí se vybaví ikonický film Kristián (1939). Málokdo už ví, že je jeho jméno spjaté i s Brnem a že v Praze založil dokonce vlastní Nového divadlo. Jako ředitel tam vládl pevnou rukou a prosazoval kulturu slova a kvalitu. V Redutě Starý dobrý Nový (Oldřich) představuje poctu jeho jménu. V jednoduchosti není jen síla, ale i zápletka. Aby Oldřich Nový mohl věrně hrát záporáka, musí se svým komplicem Zdí spáchat skutečně podlý zločin. 

Režie Natálie Deákové a Bažantova scéna věrně přenáší ducha filmu do nitra divadelního řemesla. Rozhýbané propadlo dodává svěží 3D dynamiku. Jde o operetu každým coulem. Hudba Jakuba Kudláče příjemně klouže dějem jako dobře navoskované lyže. Pavel Čeněk Vaculík jako Oldřich je neuvěřitelně uvěřitelný. Jako kdyby mladého Nového naklonovali. Tomáš David má dvojroli Jaroslava Marvana a Zdi. Ztělesnění doby – ministr propagandy – Joseph Goebbels v podání Romana Blumaiera důsledně vykresluje pasivní agresi.

Starý dobrý Nový (Oldřich) nejen zaručí, že se o přestávce hladově vrhnete v baru na chlebíček. Osvětlí, že udělat se dá kačena i jinak než s knedlíkem a zelím. Taky že vysloužilí pianisté němých filmů jsou ilumináti. V Redutě si připomenete, jak starý Oldřich Nový je pořád dobrý. Při oddechové operetě na jeho počest uznáte, že přísloví „koho chlebíček jíš, toho píseň zpívej“ umí ve správný čas zachránit nejeden život.

Starý dobrý Nový (Oldřich), Národní divadlo Brno (Divadlo Reduta), magazín KULT* Brno

Hodnocení: 80 %

Název: Starý dobrý Nový (Oldřich)
Kde: Národní divadlo Brno (Divadlo Reduta)
Psáno z premiéry 9.12. 2022
Web: https://www.ndbrno.cz/cinohra/stary-dobry-novy-oldrich/

KULT Máš předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – KULT* vám doneseme až pod nos.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů. 

Mohlo by vás zajímat

Top
Recenze
Film
Měřeno diváckým nadšením a mediální pozorností, platí The Last of Us...
Top
Recenze
Film
V září 2022 měl ve slovenských kinech premiéru snímek Piargy česko...
Recenze
Zábava
Oltree je neobvyklý název deskové hry, jež má za cíl zabavit 2–⁠4...
Top
Recenze
Divadlo
Majitel francouzského divadla a režisér Filip Martén má problém...