Článek

ObrFest v novém kabátě

Festival ObrFest, June Cocó, DVA, Songs from Utopia, Magazín KULT* Brno
Festival
Na festivalu vystoupí i Němka June Cocó.

Hudební open-air festival ObrFest, který již poosmé a zároveň po dvouleté pauze opět rozezní městskou část Brno-Maloměřice a Obřany, slibuje mnoho změn, přesunutí do samotného srdce městské části a progresivní dramaturgii otevřenou tentokrát i jiným uměleckým druhům. Ve dnech 17. a 18. června 2022 pořadatelé nabízejí pestrý program plný zajímavé hudby, divadel, přednášek i autorských čtení.

Hlavní změnou letošního ročníku je přesunutí celé akce do samotného srdce Obřan a využití skutečných míst, kde se obřanská kultura odehrává průběžně buď po celý rok, nebo během letní sezóny. Návštěvníci tak budou moct poznat zahradu místní Orlovny, kultovní zahradu U Sosny, místní zázemí alternativní kultury – kulturně komunitní centrum Kafara, Sluneční lázně či příjemnou zahrádku Riverside Coffee. Na všech těchto místech poběží celý víkend program a během přemisťování se mezi jednotlivými scénami návštěvníci intenzivně zažijí atmosféru Obřan a řeky Svitavy.

V pátečním hudebním line-upu se návštěvníci mohou těšit třeba na alternativní Kalle, kteří sklízejí ceny, kudy chodí, švýcarské Songs from Utopia nebo slovenskou elektro-indie-popovou kapelu Puding Paní Elvisovej. Hudebními hvězdami sobotního večera budou rockoví The Atavists, mezinárodně úspěšní DVA, fúze world music a rocku Čankišou, elektronické disco Hello Marcel, alternativně-folkoví Makak Akustikus či znovuzrozená populární Khoiba. Tento program střídavě poběží na hlavní scéně u Orlovny a v zahradě U Sosny.

Třetí alternativnější scéna při Kafaře nabídne zajímavé písničkáře, současnou brněnskou postavu indie-folku Zapomělsem, zahraniční June Cocó (DE), alternativní Čáry života nebo písničkářku Ima Teva, která se vzpírá jednoznačnému žánrovému zařazení, ale blíží se experimentálním hiphoperům WWW. Zároveň se na Kafaře odehrají minimálně tři vysoce zajímavé přednášky. Dvě z nich se budou vázat přímo k Obřanům – v pátek promluví kunsthistorik a autor knihy o strýci Bohumila Hrabala, který žil v Obřanech, Milan Jeřábek. V sobotu pro návštěvníky chystá koktejl přednášky o ztracených místech, autorského čtení ze své knihy NeMísta a slam poetry architektka, urbanistka a básnířka Anna Beata Háblová. V sobotu po poledni zahraje své písně a popovídá o svých cyklotúrách pražský písničkář Jan Řepka, který s kytarou na kole procestoval např. Polsko, Slovensko či Švýcarsko. 

Letošní novinkou bude procházka po klenotech Obřan, kterou v sobotním dopoledni povede archeolog a etnolog Michal Doležel.

V letošním roce se chystá také samostatná divadelní scéna v blízkosti řeky Svitavy. Svá představení tu pro děti zahraje Divadlo Koráb, 3věžičky a Le Cabaret Nomade

Vstupenky aktuálně pořídíte za speciální cenu 400 Kč (na oba dny), 200 Kč (na páteční večer), 300 Kč (na sobotu), na místě budou o 100 Kč dražší. Držitelé průkazu ZTP či ZTP/P mají vstup na festival zdarma.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Film
Psal se rok 2003, když Janu Duškovi diagnostikovali nevyléčitelnou...
Článek
Hudba
Dvojalbum plné písní tak známých, že řada z nich už zcela zlidověla...
Recenze
Film
Film se odehrává v oděské věznici, kde si odpykávají své mnohaleté...
Recenze
Divadlo
Verdiho operu na temné téma uvedlo jako poslední premiéru této sezóny...