Recenze

Nový Jurský svět pošlapává vizi Stevena Spielberga

Příběh filmu Jurský světNadvláda se odehrává čtyři roky po zániku ostrova Isla Nubar, původního domova oživlých jurských tvorů.

Jurský Park, Nadvláda, filmová recenze, magazín Kult* Brno
Film
Jurský svět: Nadvláda je americký sci-fi dobrodružný film režiséra Colina Trevorrowa

Spielbergův Jurský park působil v roce 1993 jako zjevení. Jednalo se nejen o dokonalou popcornovou zábavu, ale i o velmi chytrý film, který řešil etická dilemata genového inženýrství. Lví podíl na jeho úspěchu má nejen výborná předloha Michaela Crichtona, ale především i skvělé triky, které dodnes nezestárly

Ve  své době revoluční počítačová animace skvěle doplňovala reálné animatronické modely. Dinosauři však současně byli ve filmu použiti velmi střídmě a nepůsobili jako monstra, ale jako reální tvorové. Herecké výkony Sama Neilla, Laury Dernové, Jeffa Goldbluma a Richarda Attenborougha dělají z Jurského parku nezapomenutelný zážitek plný ikonických scén. Žádné z pokračování se nedokázalo původnímu filmu vyrovnat. Každé se snažilo vsadit na více akce a více druhů dinosaurů a nová trilogie Jurský svět, kterou v roce 2015 započal režisér Colin Trevorrow, se soustředila spíše na trikovou podívanou než na koherentní a smysluplné vyprávění. Jak tedy dopadl poslední snímek z této série, Jurský svět: Nadvláda? Znamená návrat původní herecké sestavy i návrat ke kořenům? Hned na začátku je třeba říct, že film známé tváře zneužívá a snaží se těžit z laciné nostalgie.

Bohužel, Jurský svět: Nadvláda promrhal svůj potenciál. Úvod filmu naznačuje, že se děj bude věnovat především vlivu dinosaurů na společnost a na ekosystém naší planety. Záběry dinosaurů, kteří putují africkou savanou společně se slony, patří k nejlepším okamžikům celého snímku. Vše se však stočí zcela jiným směrem a hlavní zápletka se pak vůbec netýká dinosaurů, ale únosu lidského klonu a obřích zmutovaných kobylek, které jako by sem přilétly z nějakého béčkového filmu.

Jurský Park, Nadvláda, filmová recenze, magazín Kult* Brno
Jurský svět: Nadvláda je americký sci-fi dobrodružný film režiséra Colina Trevorrowa

Děj je značně zmatený a nepřehledný. Ve filmu se rozehrává několik navzájem nesouvisejících narativních linií, skáče se od Texasu přes Maltu až do Itálie. Colin Trevorrow nabízí akci za akcí, atrakci za atrakcí a nutí diváka vypnout mozek. Dimetrodoni v  jantarových dolech, velociraptoři pronásledující motocykl, ilegální zápasy dinosaurů, opeřený dinosaurus plující pod ledem. To všechno jsou velmi efektní scény, které však zároveň působí poněkud připitoměle a brzy se jich člověk přesytí. Celkově je tedy Jurský svět: Nadvláda velkým zklamáním, na které se brzy zapomene. Současný Hollywood vsází především na osvědčené značky a na nostalgii po filmech z osmdesátých a devadesátých let. Tyto sequely a rebooty ovšem málokdy dosahují kvalit původních filmů. Je otázka, kdy tento trend skončí a zda se někdy zase dočkáme vlny originálních blockbusterů, které nebudou jen přehlídkou triků, ale přinutí nás i k zamyšlení.

Hodnocení 50%

Jurský svět: Nadvláda
Colin Trevorrow
Premiéra 9. 6. 2022
www.cinemart.cz

KULT Máš předplaceno?

Máš předplaceno?

Další číslo ti neunikne – KULT* ti doneseme až pod nos. A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů. 

Mohlo by vás zajímat

Top
Recenze
Knihy
Dlouho očekávaný přelomový román o ženách, víře a zlu.
Recenze
Divadlo
Převýchova mladého šlechtice v šaška, to vše za trest, a v sedmi...
Recenze
Knihy
Literární debut Jiřího Mádla vybízí čtenáře k zamyšlení. Hledání sebe...
Recenze
Zábava
Opusem magnum zesnulého tvůrce her Joe Devera je série Lone Wolf. Ta...