Recenze

Nespoutaná Tove chtěla žít, milovat a tvořit

Životopisné drama o finské ilustrátorce muminků

Životopisné drama Tove o finské ilustrátorce muminků. Magazín KULT* Brno
Film
Herečka Alma Pöysti jako Tove Janssonová

Tove Janssonová je známá především jako autorka a ilustrátorka příběhů o skřítcích mumincích. Jaký však byl její život a z čeho čerpala při své tvorbě inspiraci? Na to se snaží odpovědět finský životopisný film Tove, který se zaměřuje především na úplný začátek její umělecké kariéry a také na její komplikované milostné vztahy. 

S hlavní hrdinkou se v úvodu filmu setkáváme v roce 1944 v rozbombardovaných Helsinkách, kde si v leteckých krytech dělá první náčrtky muminků. Tove se po konci války snaží uplatnit svůj talent a pokouší se nalézt vlastní výtvarný styl. Její ambiciózní otec, který je sochařem, ji ale neustále nutí, aby se věnovala klasické malbě.

Vztah k dominantnímu a stále nespokojenému otci patří mezi ústřední témata filmu a jde zde zachycen velmi dobře. Tove chce získat otcovo uznání, chce se mu zavděčit, ale zároveň proti němu rebeluje. Právě snaha o vymezení se vůči autoritě nakonec vede k tomu, že se vydá vlastní cestou a začne psát příběhy o mumincích.

Životopisné drama Tove o finské ilustrátorce muminků. Magazín KULT* Brno

Tove však nehledala jen svůj výtvarný styl, postupně objevovala i svou sexuální orientaci. Milostné vztahy s jinými muži i ženami patří k dalším důležitým tématům. Děj filmu se zaměřuje především na její osudovou a nešťastnou lásku k bohémské divadelní režisérce Vivice Bandlerové. Snímek se soustředí na emocionální rozměr hlavních hrdinů. Díky skvělému hereckému výkonu Almy Pöystiové jsou diváci ponořeni do vnitřního světa Tove a prožívají všechny její pocity společně s ní. Zajímavě se ve filmu pracuje také s hudbou a tancem. Radost, vztek i smutek proměňuje temperamentní žena v pohyb a ty nejsilnější emoce prožívá právě během tance. V paměti utkví i scéna, kdy se nešťastná Tove vydává na procházku v bouři, nebo pasáž, v níž plná vzteku štípá ve svém bytě dříví. 

Také čtěte
Fanoušci skandinávské kinematografie asi tuší, že dánský Divoch nebude hřejivou a laskavou komedií...

Je třeba zmínit, že zpočátku je občas poněkud složitější zorientovat se, v jaké době se vlastně nacházíme a v jaké fázi je momentálně umělecká kariéra Tove Janssonové. Snímek asi nejvíce ocení lidé, kteří ji a její dílo již znají, nevědí však příliš o jejím osobním životě. Velmi zajímavé jsou právě pasáže, ve kterých se ukazuje, kdo ji inspiroval a byl předobrazem postav a postaviček v jejích příbězích.

Ve finále se na plátně objeví dokumentární záběry již zestárlé Tove, která tančí stejně vášnivě jako ve filmu. I to je silný moment, kdy si naplno uvědomíme, že nebyla jen filmovou postavou, ale skutečnou ženou, která chtěla žít, milovat a tvořit.

Hodnocení: 80 %

Tove
Životopisný / Drama
Premiéra: 24. únor 2022
Délka: 116 minut
Režie: Zaida Bergroth
Scénář: Eeva Putro
Kamera: Linda Wassberg
Hudba: Matti Bye
Hrají: Alma Pöysti, Krista Kosonen, Shanti Roney, Eeva Putro, Joanna Haartti, Kajsa Ernst, Robert Enckell, Jakob Öhrman, Wilhelm Enckell...

Více o filmu

KULT Máš předplaceno?

Máš předplaceno?

Další číslo ti neunikne – KULT* ti doneseme až pod nos. A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů. 

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Film
Psal se rok 2003, když Janu Duškovi diagnostikovali nevyléčitelnou...
Recenze
Film
Film se odehrává v oděské věznici, kde si odpykávají své mnohaleté...
Recenze
Divadlo
Verdiho operu na temné téma uvedlo jako poslední premiéru této sezóny...
Recenze
Knihy
Kniha pojednává o splněném snu Honzy i o Černobylu a o tom, co tam...