Článek

Nejslibnější lednové filmové premiéry

Lednové filmové premiéry, magazín KULT* Brno
Film
Judita Bárdos v hlavní roli slovenského filmu Piargy

Začátek roku bude v kinech poměrně slabý a čekají na nás především snímky, které si svou premiéru v zahraničí odbyly již před nějakým časem. Lze jen kroutit hlavou, proč se český distributor rozhodl nasadit nový film Martina McDonagha až tři měsíce po jeho americké premiéře. Podobně je tomu například i u slovenského filmu Piargy. Díky těmto opožděným premiérám se však dá velmi dobře odhadnout, na který film se rozhodně vyplatí vyrazit.

Nová akční komedie Operace Fortune: Ruse de guerre je již pátým filmem Guye Ritchieho, ve kterém si znovu zahraje drsňák Jason Statham. Tentokrát se jako superšpión Orson Fortune snaží společně se svým týmem zabránit prodeji nových smrtících zbraní, které mohou narušit celosvětový řád. Kromě Stathama ve filmu hraje například i Hugh Grant a Aubrey Plaza, která loni excelovala v druhé řadě seriálu Bílý lotos. Režisér Guye Ritchie je v posledních letech poměrně ve formě a dá se předpokládat, že nás v kině čeká oddechová akční jízda.

Operace Fortune: Ruse de guerre. Premiéra: 5. ledna 2023. Režie: Guy Ritchie. Žánr: Akční komedie
 

Do českých kin vstupuje v lednu i slovenský film Piargy, který natočil česko-makedonský režisér Ivo Trajkov. Toto historické drama je adaptací novely Františka Švatnera, která se odehrává na vesnici na počátku Druhé světové války. Hlavní hrdinkou příběhu je mladá Juliša, která je zneuctěna svým vlastním tchánem, bohatým sedlákem. Film otevírá řadu témat, která jsou stále aktuální, jako je například domácí násilí nebo postavení ženy ve společnosti. Slovenští diváci pak na snímku nejvíce chválí vynikající černobílou kameru a herecký výkon Judity Bárdos v hlavní roli.

Piargy. Premiéra: 5. ledna 2023. Režie: Ivo Trajkov. Žánr: Historické drama

Lednové filmové premiéry, magazín KULT* Brno
Operace Fortune: Ruse de guerre

Belgický režisér a scenárista Lukas Dhont je vycházející hvězdou nezávislého filmu. V roce 2018 byl na Evropských filmových cenách vyhlášen Objevem roku a jeho nový snímek Blízko dostal v roce 2022 Velkou cenu v Cannes. Právě drama Blízko budou moci od ledna zhlédnout i diváci v našich kinech. Lukas Dhont v něm vykresluje silné emoční pouto mezi dvěma chlapci, kterým pomalu končí bezstarostný čas dětství. Hledají sami sebe a hranice mezi hlubokým přátelstvím a láskou. Diváci i kritici pak oceňují především fenomenální herecké výkony obou debutujících dětských herců.

Blízko. Premiéra: 5. ledna 2023. Režie: Lukas Dhont. Žánr: Drama
 

V roce 2014 uchvátil režisér Damien Chazelle diváky svým hudebním dramatem Whiplash a jeho muzikál Lalaland získal v roce 2017 dokonce šest Oscarů. Rozpočet jeho nového snímku Babylon se vyšplhal téměř k 80 milionům dolarů a má skutečně hvězdné obsazení. Kromě Brada Pitta se v něm objeví i Margot Robbie nebo Tobey Maguire. Babylon tedy vyvolal velká očekávání, avšak první ohlasy jsou značně rozporuplné. Někteří kritici si toto opulentní drama ze dvacátých let nemohou vynachválit. Jiní však filmu vyčítají zmatenost a rychlé střídání různých žánrů. 

Babylon. Premiéra: 19. ledna 2023. Režie: Damien Chazelle. Žánr: Drama

Lednové filmové premiéry, magazín KULT* Brno
Víly z Inisherinu

Poslední slibnou lednovou premiérou je nový snímek Martina McDonagha Víly z Inisherinu. Martin McDonagh má za sebou několik vynikajících filmů, například komedii V Bruggách nebo oceňované drama Tři billboardy kousek za Ebbingem. Kromě filmové režie se však věnuje i divadelní tvorbě, a právě ze scénáře jeho nerealizované divadelní hry vychází i snímek Víly z Inisherinu. Ten se odehrává na odlehlém ostrově u pobřeží Irska a vypráví příběh o konci jednoho celoživotního přátelství. V hlavních rolích se pak představí Colin Farrell a Brendan Gleeson. Podle posledních ohlasů lze tento film rozhodně doporučit. Nejenže získal cenu za scénář na filmovém festivalu v Benátkách, ale získal i celkem 8 nominací na Zlatých glóbech. 

Víly z Inisherinu. Premiéra: 26. ledna 2023. Režie: Martin McDonagh. Žánr: Drama

Mohlo by vás zajímat

Top
Recenze
Film
Měřeno diváckým nadšením a mediální pozorností, platí The Last of Us...
Top
Recenze
Film
V září 2022 měl ve slovenských kinech premiéru snímek Piargy česko...
Recenze
Zábava
Oltree je neobvyklý název deskové hry, jež má za cíl zabavit 2–⁠4...
Top
Recenze
Divadlo
Majitel francouzského divadla a režisér Filip Martén má problém...