Nejočekávanější publikace o Beatles za posledních deset let?

Unikátní pohled do zákulisí. Kniha The Beatles: Get Back vás přenese do posledního roku této celosvětově známé kapely.

The Beatles: Get Back, hudba, recenze, magazín KULT* Brno
Knihy
The Beatles: Get Back vypráví příběh zkoušek kapely prostřednictvím přepisů konverzace jejích členů a všech přítomných.

První oficiální publikace skupiny od The Beatles Anthology z  roku 2000 přináší záznam části posledního společného roku Beatles při nahrávání jejich předposlední nahrávky (ale posledního vydaného alba) Let It Be – v  té době připravované pod pracovním názvem Get Back.

Kniha mapuje období mezi 2. až 31. lednem 1969, kdy se čtveřice schází v  Londýně kvůli novému projektu. Po psychedelicky-progresivním studiovém monolitu Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band a experimentálním „Bílém albu“ se chce kapela vrátit ke kořenům a nahrát skutečně společné, „živé“ album bez dotáček a vrstvení. Veskrze živé je také tím, že se během jeho příprav ve filmových ateliérech Twickenham a poté ve studiích Apple Corps muzikanti natáčeli a nahrávali nejen vznikající hudbu, ale také veškeré debaty, nápady využité i odložené, pochybnosti, vtípky i konflikty. Beatles album nahrávali s  varhaníkem Billym Prestonem, dále byli přítomni režisér původního dokumentu Michael Lindsay-Hogg, producent George Martin, herec Peter Sellers a personál vydavatelství Apple Corps. Kniha The Beatles: Get Back tato sezení přibližuje den po dni prostřednictvím přepisů rozhovorů. Souběžně s produkcí alba vznikl i nápad na poslední živé vystoupení, které vyústilo v  legendární koncert na střeše Apple Records. Ten je v knize také zachycen a do detailu popsán, včetně reakcí náhodných kolemjdoucích.

Také čtěte
Lucie zůstává na českém hudebním poli i po všech těch letech kapelou, která se pouští do...

Tato knižní publikace je v  zásadě doplňkový materiál k  loňskému osmihodinovému dokumentu režiséra Petera Jacksona vzniklému na základě archivních záběrů a nahrávek skupiny. Jackson pak ve svém díle přinesl materiál nepoužitý v původním filmu Let It Be režiséra Michaela Lindsay-Hogga z roku 1970. Vedle obsáhlého přepisu rozhovorů nabízí publikace bohatý obrazový materiál – kvalitní fotografie malých i velkých formátů, včetně skutečně impozantních snímků přes celou dvojstranu – doprovázející texty. Příjemné je též přehledné úvodní představení jednotlivých osob přítomných během nahrávacího procesu. Dříve nezveřejněné snímky Ethana A. Russella a Lindy McCartneyové (tehdy ještě Eastmanové), které doprovázejí důležité dialogy a dokreslují tak situace, místa a nálady daných momentů, dále prohlubují čtenářský zážitek. Lze tu sledovat drobné detaily, narážky, klábosení o skladbách vlastních i jiných, vzájemné přátelství i momenty lehkého napětí (včetně dočasného odchodu George Harrisona). Velkorysý prostor dostalo také vymýšlení jednorázového živého vystoupení skupiny, plánovaného původně v Tunisu, Los Angeles či na palubě parníku, s publikem i bez něj...

The Beatles: Get Back, hudba, recenze, magazín KULT* Brno

Je pravdou, že poslední rok Beatles byl nezvykle turbulentní. Jak tradují legendy i naznačují řádky této knihy, důvodem byly kromě jiného napětí mezi jednotlivými členy kapely, nástup nekompromisního byznysmena Allena Kleina do vydavatelství Apple Corps i přítomnost Yoko Ono a Lindy Eastmanové u nahrávání – ačkoli v knize zjišťujeme, že v případě dam šlo celkově o přítomnost spíše konstruktivní, co se debat týče. Stejně tak zažitou představu o ponurých posledních měsících Beatles koriguje převážně dobrá nálada a v prvé řadě vědomá snaha smysluplně a společně tvořit hudbu. Publikace je vytištěna na velmi kvalitním papíře, zpracována ve stylu velkoformátových, bohatě ilustrovaných „coffee table books“. Na rozdíl od audiovizuálního dokumentu zde pochopitelně nezní vznikající hudba ani neslyšíme tón řečeného; tištěný formát na druhou stranu nabízí možnost se nad řečeným skutečně zamyslet, zvolit si vlastní tempo, číst pečlivěji a pomaleji. Vedle fotografií jsou bonusem knižní verze i předmluva od Petera Jacksona a především obsáhlý úvodní komentář scenáristy a dramatika Hanifa Kureishiho. Ten přináší komplexní a hluboký vhled do tehdejšího kulturního milieu i vlastní zážitky související s Let It Be nebo ikonickým posledním koncertem Beatles. The Beatles: Get Back s  více než padesátiletým odstupem zachycuje citlivé momenty posledního roku fungování nejproslulejší kapely světa v  dosud nezveřejněném rozsahu a osvětluje další okolnosti vzniku jejich posledního alba, dosud obestřeného lehkou aurou rozporuplnosti. Vzhledem ke specifickému zacílení tématu je pro plné pochopení řečeného třeba určitá obeznámenost se skupinou, její dosavadní tvorbou a historií. Pro ty, kteří chtějí prohloubit své znalosti o Beatles a ponořit se hlouběji do jejich příběhu, jde o cenný doplněk do sbírky.

* Jan Borek *

Hodnocení: 80%

The Beatles: Get Back
Žánr: Biografie
Počet stran: 240
Datum vydání: 15. 10. 2021
Nakladatelství: Zoner Press

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Lze oživit tak primitivní hru, jako jsou piškvorky? Jistě. Pokud do ní...
Recenze
Knihy
Literární série Zaklínač Andrzeje Sapkowského byla několik desítek let...
Top
Recenze
Film
Historické drama Jeanne du Barry – Králova milenka představuje...
Recenze
Knihy
Ondřej Veselý je organizátorem dobročinné sbírky s názvem Vánoční...