Článek

Na vaše zdraví

Editorial listopadového čísla magazín KULT* Brno
Ostatní

Před pár týdny jsem si natáhl vazy v koleně. I když zranění bylo bolestivé, dalo se jakž takž snést. Podstatně horší bylo omezení v pohybu. S ortézou a berlemi se nikam rychle nedostanete. Nemohl jsem ani řídit auto. Byl jsem odkázaný na pomoc druhých.

 Uvědomil jsem si, jak jsem omezen i v mnoha dalších směrech, včetně společenského styku. Potvrdilo se mi rčení, že zdraví máme jen jedno a že na světě nic není důležitějšího. Rčení mohu doplnit o další, které jsem někde nedávno četl: „Tělo máme jedno. Nemůžeme ho vyměnit nebo koupit nové.“ Shodou okolností jsme do listopadového vydání magazínu KULT* připravili téma o zdravém životním stylu. Doporučuji vám k přečtení rozhovor s českým psychiatrem Karlem Nešporem, který se zaměřuje na léčbu závislostí. Rozpovídal se o všech důsledcích alkoholismu i o nebezpečí případné legalizace dalších drog. Nevynechejte ani povídání s  Martinem Tomkem, spoluzakladatelem a provozním ředitel společnosti Přírodní lékárna. Chladnější měsíce konce roku vybízejí k návštěvě sauny, proto jsme zařadili také pár rad o saunování. Víte třeba, proč se nemá při saunování pít alkohol? Sám saunování miluji a nejraději mám klasickou finskou saunu, kde je pořádné horko.

Jak to máte vy? Proti nachlazení v těchto dnech pomáhají bylinky, vitamíny a nejrůznější výživové doplňky na posílení imunity. Stejně tak i svařák. Víte proč? Při jeho přípravě se totiž používají skořice, hřebíček a další koření s antioxidačními účinky. Nevybízím vás k častému popíjení alkoholu, naopak chci poukázat právě na ono koření, které můžete svařit pouze s vodou a vychutnat si výborný čaj se stejnými účinky. Nebo koření přidejte do jídla. Dosáhnete podobného účinku jako u svařáku, navíc s čistou hlavou.

Na vaše zdraví..

<>

Mohlo by vás zajímat

Top
Rozhovor
Jídlo & pití
V historických prostorách Zemanovy kavárny a cukrárny v Brně se mísí...
Recenze
Lze oživit tak primitivní hru, jako jsou piškvorky? Jistě. Pokud do ní...
Článek
Historie
Historie svíček se váže k problematice svícení od počátků lidstva...
Článek
Historie
Přestože John Fitzgerald Kennedy úřad prezidenta Spojených států...