Článek

Na odchodu prázdniny, zvednou divadlu hladiny

Divadelní prázdniny, divadlo, premiéry, magazín KULT* Brno
Divadlo

S koncem léta se dětí vracejí do školních lavic a dospělí zase do hledišť divadel. Herci jsou odpočinutí, orchestry naladěné, režiséři natěšení. Co si pro nás brněnská divadla připravila pro novou sezónu 2022/2023?

Městské divadlo v září začne hledáním smyslu života v rodinném dramatu Mary Page Marlowová. Premiéra autorského muzikálu Devět křížů následuje hned vzápětí. V říjnu připluje na vlně písní z arabských končin Medikus na motivy bestselleru Ranhojič a o věcech, co nás přesahují, povědí Ti druzí. V prosinci roztančí MdB děti spolu s Matildou, zatímco na činoherní scéně bude veselo se hrou Sám na dva šéfy. Po Novém roce následuje hluboké a silné drama Pohled z mostu, konverzační komedie Hvězda v pasti a světová premiéra muzikálu Clarence Square – napínavé detektivky z doby, kdy v roce 1904 propukl v Torontu obrovský požár.

Také čtěte
Převýchova mladého šlechtice v šaška, to vše za trest, a v sedmi obrazech.

HaDivadlo 48. sezónu, kterou nazvalo Blízkost, otevře premiérou Humanismu 2022. V prosincové inscenaci Než skončí válka zarezonuje aktuální téma. Premiéra Požáru v šťastném Rakousku následuje po Novém roce a na jaře zjistíme, co se stane s přírodou, když z planety zmizí člověk, díky hře Moravský kras. V Divadle Husa na provázku uvedou Vykouření Jiřího Havelky a započnou bádání nad našimi kořeny v globálním světě v Pozdravuju a líbám vás všecki. Premiéra Času srdce odkryje v únoru jazyk, kterým popisujeme svůj svět. V květnu pak Hrdinky odtajní ženy, jež zdolávají výzvy bez ohledu na ocenění a uznání.

Divadelní prázdniny, divadlo, premiéry, magazín KULT* Brno

V Národním divadle v prosinci uvedou inscenaci Neklan, v níž se dozvíme, jak se bojovalo o Sámovou korunu. Po Novém roce se činohra NdB ponese v duchu Čekání na Godota. I menší brněnská divadla uvedou pozoruhodné tituly. Divadlo na Orlí láká v září na Frankensteina a v říjnu zase na Radúze a Mahulenu. Dětské diváky čeká v prosinci v Polárce Foglarovka Dobrodružství v Zemi nikoho a také příběh o tom, co se stane, když se dva sourozenci společně spláchnou do záchodu – Nedráždi bráchu bosou nohou. Začínající divadelní sezóna slibuje tsunami titulů, ze kterých si vybere i ten nejnáročnější milovník divadla. Na jevišti opony se zvedají a v hledišti diváci na svá místa natěšeně sedají, aby na té premiérové napěněné vlně prosurfovali zbytek roku 2022, ba dokonce i rok 2023.

Divadelní prázdniny, divadlo, premiéry, magazín KULT* Brno

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Divadlo
Babička Boženy Němcové z 19. století byla natolik slavná, že se o ní...
Recenze
Knihy
Dnes šedesátiletý Quentin Tarantino patří mezi nejoslavovanější tvůrce...
Top
Rozhovor
Film
Oba studovali JAMU, oba patří mezi nejoblíbenější české herce. A oba...
Recenze
Knihy
Literární série Zaklínač Andrzeje Sapkowského byla několik desítek let...